הבלוג של תומר אביטל

המרהיב בכלומים

רבים פרגנו למסעי להשבת היתר כניסה לכנסת ומתן אישורים לכתבים עצמאיים. לא מעט, מנגד, המליצו שאנצל את ההזדמנות כדי לעזוב: 'למה לך להסתובב בקופת השרצים הזו? עשו לך טובה!'
אני מבין אותם. קשה לראות את קסם המשכן כשאתה צופה בו בטלויזיה או רק אורח. אבל זה שונה לחלוטין כשאתה מסתובב במסדרונות עם היתר, כבשר מבשרה.

בימים האחרונים צברתי מספיק שעות כנסת כדי להיזכר מה כל כך הקסים אותי במסדרונות טרם לקיחת האישור. בזה שבניגוד לרוב מקומות העבודה, באוויר של הכנסת שורר כוח, כוח טהור, שנודף מנוכחות מרוכזת של כל כך הרבה מקבלי החלטות, כוח שמשתקף בכל משיכת שרוול של אנשים שמנסים לקדם מהלכים, שמשתקף בקוצר הזמן שמתאפס מדי הצבעה, וכשאתה מתקדם במסדרונות אתה שוחה בתוך הכוח, ורואה אותו נע בווקטורים מנוגדים, שדוחפים לכיוונים סותרים ומגולמים בנבחרי ציבור ממהרים, בלוביסטים מחויכים, בנערי אוצר לוחמניים, בעיתונאים עטים לטרפים, באנשי עסקים מודאגים, באנשי עמותות מיואשים, וכל שבר שיחה עם האנשים האלה מחזיר/הורס את התקווה שלך לחברה הישראלית, כי הם מטנפים ומתגאים ומספרים לך אוף רקורד סיפורים שלא ייאמנו, לצד סיפורים קטנוניים שאפילו יותר לא ייאמנו, והם מבקשים ממך מיליון דברים, ומחלקים עצות ומאשימים, ומבקשים קשרים, ומעריכים/שונאים אותך מבלי להכיר, וזה לא משנה כי אחרי דקת שיחה זה יתהפך בלפחות מאה מעלות, והם פתאום יציעו לך עבודה או יגלו לך על עוד אינטרס, ועוד אינטרס של האדם ההוא שהרגע חלף וחשבת שהכרת, אבל לא.

וכל קליפה שמוסרת (ואלף מוסרות שם ביממה) גורמת לך לחשוב כמה החיים זה סרט, ושהכנסת היא בית הקולנוע האולטימטיבי, כי בשיחת מעלית של דקה תראה שפתיים שמשנעות מיליונים, ובהבלחה לדקה לוועדה תיחשף למהלכים כל כך מקוממים שרק עבורם היית זונח הכל ומקדיש מלחמת חיים של שנה מחייך, או לפחות כתבה, אבל אתה לא מספיק למפות את האינטרסים, ומוצא את עצמך פתאום במזנון לוחץ על ח"כית לא להפסיק לפרסם את יומנה בשיחה בת דקה ששוות ערך למאה מיילים, כי כל שטות שאתה מנסה לקדם או להשיג מידע לגביו והיה אורך חודשים מחוץ למשכן, ייקח פחות מדקותיים אם רק תתפוס את האיש הנכון במסדרון, ואתה בא לתפוס את האיש הנכון הבא אבל מומחית לבריאות בשולחן ליד קוטעת אותך בבקשה שתפסיק לטרוף את חבילת הוופלות, כי זה כל כך לא בריא – והרי אם מישהו יודע זאת היא כי למרות הכל, כמעט תמיד מי שמגיע לכנסת יהיה מומחה מהשורה הראשונה, הרי באולם מאחוריכם הרגע ניסו להסדיר את המקצוע שלו, או למסות אותו, או לקבוע תנאים להכרה בתעודה שלו מחו"ל או משהו, משהו שהביא את המרתקים באנשים למשכן, ואתה זוכה לשוחח איתם שיחות תכלסיות, אבל שנייה לפני שזה יהפוך למפגש משמעותי יקטע אותך העיתונאי ההוא שעדיין כועס שבגלל סאגת אישור הכניסה עשו לו את המוות בבדיקות אבטחה, ואתה מבין שבמובנים רבים, גם אם תיתן נוקאווט, המנגנון חזק ובלתי צפוי, אז אתה מנסה לרגע לקחת צעד אחורה כדי לראות אם יש איזו חוקיות שמניעה את המקום המטורף הזה, שורה תחתונה שתחדיר קצת סדר, צדק, גמול-עונש, משהו, אבל לרוב, ממש כמו בחיים, אין בדרך כלל מסתורין, אין כלום. אבל זה המרהיב בכלומים

%d7%94%d7%99%d7%aa%d7%a8-%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%a1%d7%94-%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%aa-%d7%90%d7%99%d7%a9%d7%95%d7%a8

תומר אביטל
עיתונאי, סופר ומורה ליוגה. לפרטים המלאים כנסו לבלוג שלי בשם תומר אביטל

4 Replies to “המרהיב בכלומים

  1. מקסים!!!!
    לא אגיד לך יישר כוח… כי זה קצת נשמע כמו השכרון כוח. אז פשוט: תמשיך. תמשיך לחשוף אותי (את כולנו) לשכרון הכוח שמאחורי שערי הפרלמנט הישראלי. תודה!

  2. ורק שאל תתקלקל ..:)
    אני לא יודע עד כמה רואים זאת משם,
    מכאן רואים שאתה ועוד כמה אנשים טובים שהמחאה הצמיחה
    מצליחים לשנות פה דברים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.