הבלוג של תומר אביטל

המרהיב בכלומים

רבים פרגנו למסעי להשבת היתר כניסה לכנסת ומתן אישורים לכתבים עצמאיים. לא מעט, מנגד, המליצו שאנצל את ההזדמנות כדי לברוח: 'למה לך להסתובב בקופת השרצים הזו? עשו לך טובה!'
אני מבין אותם. קשה לראות את קסם המשכן כשאתה צופה בו בטלויזיה או רק מתארח. אבל זה שונה לחלוטין כשאתה מסתובב במסדרונות עם היתר, כבשר מבשרה.

צברתי מספיק שעות כנסת כדי להיזכר מה כל כך הקסים אותי במסדרונות טרם לקיחת האישור: בניגוד לרוב מקומות העבודה, כבר באוויר שנושמים בכנסת שורר כוח, כוח טהור. הוא נודף מנוכחות מרוכזת של כל כך הרבה מקבלי החלטות, כוח שמשתקף בכל משיכת שרוול של אנשים שמנסים לקדם מהלכים, שמשתקף בפרק הזמן שמתאפס מדי הצבעה. וכשאתה מתקדם במסדרונות – אתה שוחה בתוך הכוח, רואה אותו נע בווקטורים מנוגדים, שדוחפים לכיוונים סותרים ומגולמים בנבחרי ציבור ממהרים, בלוביסטים מחויכים, בנערי אוצר לוחמניים, בעיתונאים סקרנים, באנשי עסקים מודאגים, באנשי עמותות מיואשים, וכל שבר שיחה עם האנשים האלה משיב/הורס את התקווה שלך לחברה הישראלית, כי הם מטנפים ומתגאים ומספרים לך אוף דה רקורד סיפורים שלא ייאמנו, לצד סיפורים קטנוניים שאפילו עוד יותר לא ייאמנו, והם מבקשים ממך מיליון דברים, ומחלקים עצות ומאשימים, ומבקשים קשרים, ומעריכים/שונאים אותך מבלי להכיר, וזה לא משנה כי אחרי כמה דקות שיחה זה יתהפך בלפחות מאה מעלות, ופתאום יציעו לך עבודה או יגלו לך על עוד אינטרס של האדם ההוא שהרגע חלף וחשבת שהכרת, אבל לא.

וכל קליפה שמוסרת (ואלף מוסרות שם ביממה) גורמת לך לחשוב כמה החיים זה סרט, ושהכנסת היא בית הקולנוע האולטימטיבי, כי בשיחת מעלית של דקה תראה שפתיים שמשנעות מיליונים, ובהבלחה לדקה לוועדה תיחשף למהלכים כל כך מקוממים שרק עבורם היית זונח הכל ומקדיש מלחמת חיים של שנה מחייך, או לפחות כתבה, אבל אתה לא מספיק למפות את האינטרסים, ומוצא את עצמך פתאום במזנון לוחץ על ח"כית לא להפסיק לפרסם את יומנה, וזו שיחה בת דקה ששוות ערך למאה אימיילים, כי כל שטות שאתה מנסה לקדם או להשיג מידע לגביו והיה לוקח חודשים מחוץ למשכן, ייקח כאן פחות מדקותיים אם רק תתפוס את האיש הנכון במסדרון, ואתה בא לתפוס את האיש הנכון הבא אבל מומחית לבריאות בשולחן ליד קוטעת אותך בבקשה שתפסיק לטרוף את חבילת הוופלות, כי זה כל כך לא בריא – והרי אם מישהו יודע זאת היא, כי למרות הכל, כמעט כל מי שמגיע לכנסת יהיה מומחה מהשורה הראשונה, הרי באולם מאחוריכם הרגע ניסו להסדיר את המקצוע שלו, או למסות אותו, או לקבוע תנאים להכרה בתעודה שלו מחו"ל או משהו, משהו שהביא את המרתקים באנשים למשכן, ואתה זוכה לשוחח איתם שיחות תכלסיות, אבל שנייה לפני שזה יהפוך למפגש משמעותי יקטע אותך ההוא שעדיין כועס עליך על הכתבה ההיא, ואתה מבין שבמובנים רבים, גם אם תיתן נוקאווט, המנגנון חזק ובלתי צפוי, אז אתה מנסה לרגע לקחת צעד אחורה כדי לראות אם יש איזו חוקיות שמניעה את המקום המטורף הזה, שורה תחתונה שתחדיר קצת סדר, צדק, גמול-עונש, משהו, אבל לרוב, ממש כמו בחיים, אין בדרך כלל מסתורין, אין כלום. אבל זה המרהיב בכלומים

%d7%94%d7%99%d7%aa%d7%a8-%d7%9b%d7%a0%d7%99%d7%a1%d7%94-%d7%9b%d7%a0%d7%a1%d7%aa-%d7%90%d7%99%d7%a9%d7%95%d7%a8

עוד בשקיפות אישית:

תומר אביטל
עיתונאי, סופר ומורה ליוגה. לפרטים המלאים כנסו לבלוג שלי בשם תומר אביטל

4 Replies to “המרהיב בכלומים

  1. מקסים!!!!
    לא אגיד לך יישר כוח… כי זה קצת נשמע כמו השכרון כוח. אז פשוט: תמשיך. תמשיך לחשוף אותי (את כולנו) לשכרון הכוח שמאחורי שערי הפרלמנט הישראלי. תודה!

  2. ורק שאל תתקלקל ..:)
    אני לא יודע עד כמה רואים זאת משם,
    מכאן רואים שאתה ועוד כמה אנשים טובים שהמחאה הצמיחה
    מצליחים לשנות פה דברים.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.