הבלוג של תומר אביטל

חרף הביקורת, שקד ולפיד הם פוליטיקאים מרשימים. מיזם חדש לצמצום הקיטוב

החלטתי להשיק פינה אישית חדשה בה אפרגן מדי פעם לאנשים שאני מבקר. למה? כדי להנמיך חומות ולהזכיר, לכל הפחות לעצמי, ששום דבר איננו שחור ולבן.

אתחיל עם ח"כ איילת שקד. כתבתי אינספור מאמרי ביקורת נגדה וכתבות שחושפות איך היא פועלת נגד האינטרס הציבורי.
ועדיין. שקד היא פוליטיקאית מרשימה ביותר.
היא צמחה פוליטית מלמטה, דרך השטח, לאחר שהקימה תנועה ציבורית ("ישראל שלי"), ולמדה את רזי השלטון כיועצת בלשכת נתניהו בזמן כהונתו כיו"ר האופוזיציה. היא נבחרה כח"כית בפריימריז ורק מאוחר יותר הפכה לשרה. זה נדיר. לא מעט נבחרים משתדרגים רק משום שהם מקורבים ליו"ר המפלגה.

שקד קידמה כמה מהלכים נהדרים לרווחת כלל תושבי ישראל כמו מתן סיוע משפטי חינם לקורבנות עבירות מין. סיוע לאנשים שנקלעו לפשיטת רגל, ופיקוח על עמותות שעדיין מוגדרות כאגודות עות'מניות (ההסתדרות).

קובץ:Ayelet Shaked in 2015.png – ויקיפדיה
כשרת משפטים שקד הסכימה בצורה נדירה לחשוף הצבעותיה בוועדת השרים לחקיקה (ועדה שאינה מחויבת בשקיפות אף שהיא גוזרת את גורל החוקים).

זו שקיפות ברמה גבוהה מאוד: שקד הסכימה להיות חשופה לביקורת נרחבת, ולספר בריש גלי כל שבוע מחדש מה עמדותיה ובכך לפתוח אינספור חזיתות. היא אחת מתוך ארבעה שרים בלבד שהסכימו לשקיפות הזאת. לעומתה מדי קדנציה אנו רואים עשרות שרים פחדנים שמסתתרים בקביעות מאחורי החלטות הוועדה, מבועתים מביקורת ציבורית ולא ראויים לגזור גורלות.

זו נקודה שחוזרת שוב ושוב בחייה הפוליטיים. שקד תמיד עומדת מאחורי דעותיה, ואף מפרסמת מאמרים מפורטים על האג'נדה שלה. כך אפשר להבין בדיוק מה תקדם כפוליטיקאית, וממה תסתייג. אי אפשר לומר זאת על רוב הקולגות שלה במשכן.

ושוב, גם אם אינני מסכים עימה, אני מעריך את העובדה שהיא שקופה, עקבית ובעלת תפיסת עולם מנומקת.

זהו. לא קל, אבל אני עומד מאחורי כל מילה פה.

הפסקת פרסומות:

 #לאשחורלבן 2: יאיר לפיד

אחרי שקד המשכתי ליאיר לפיד. לאורך השנים כתבתי אינספור מאמרי ביקורת וכתבות שחושפות את מחדליו.

ועדיין, לפיד הוא אדם מרשים. הוא עזב משרות מכובדות, נוחות ומכניסות בעולם התקשורת, האמנות והבידור למען שירות הציבור. בנוסף, במקום לצנוח עלינו כמועמד משוריין, הוא הקים מפלגה עם תנועת שטח וגדודי מתנדבים, והשיב לרבים את ההתלהבות מפוליטיקה ואמון בה כמנוע לשינוי.

Image may contain: ‎‎‎יעקב פחטר‎‎, suit‎
יאיר לפיד

כשר אוצר הפעולה הראשונה שלו הייתה מתן תקצוב לניצולי שואה. בהמשך הקים נבחרת דירקטורים: בזכותו ממונים כיום לניהול חברות ממשלתיות אנשים עם כישורים – במקום קשרים. זה דרש עימותים לא פשוטים ומנע ממקרי שחיתות רבים מבכלל להיוולד. הוא התנה מענקים במיצוי כושר השתכרות (כלומר שאנשים שיכולים לעבוד, יעבדו – לפני שיקבלו הטבות מהכיס הציבורי. ש"ס ביטלו זאת בהמשך), הקל על יבוא מזון, וביטל את מוסד שר בלי תיק והקטין הממשלה ל-18 שרים בלבד (הליכוד ביטלו זאת בהמשך).

לפיד עוסק בהסברה ללא הרף והתראיין ברחבי תבל קודם כל כישראלי ורק אחר כך כפוליטיקאי שמתחרה על השלטון. כלומר הוא לא רוצה להגשים את מאוויו בכל מחיר. עם זאת, הוא לא מהסס להביע דעה מפורטת בכל תחומי החיים (יש לו אפילו פודקאסט), וחשף את הצהרת הונו המלאה.

הוא מכבד את התקשורת. דבר נדיר. לא מעט קולגות חסרות עמוד שדרה שלו במשכן תוקפות את מי שמבקרן במקום לנסות ללמוד מכך ולהשתפר. לפיד גם נגיש יחסית – עונה לחלק ממגיביו ברשתות ולעתים לסיירי השקיפות שלנו בנימוס.

יש לי הרים של ביקורת עליו ועל מעשיו, אבל אני גם מאמין שאכפת לו.

זהו. לא קל, אבל אני עומד מאחורי כל מילה פה.

בחודשים הקרובים אפרגן לאנשים נוספים שאני מבקר תכופות ולא מסכים עימם. סטיי טיונד

תומר אביטל
עיתונאי, סופר ומורה ליוגה. לפרטים המלאים כנסו לבלוג שלי בשם תומר אביטל

3 Replies to “חרף הביקורת, שקד ולפיד הם פוליטיקאים מרשימים. מיזם חדש לצמצום הקיטוב

  1. נהנה מאוד לקרוא את הגיגיך המאלפים. טוב שיש אדם כמוך. במקום שאין איש השתדל להיות איש. תודה.

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.