בנו של פעיל התיישבות ואיש ליכוד דומיננטי ימונה לאחראי על ההעברות התקציביות בכנסת

׳מאה ימים של שקיפות׳ חושפים כי לנעלי התפקיד החדש ״ראש תחום בקרה ותקציב של ועדת הכספים״ צפוי להיכנס נעם שטרן, רפרנט עתיר נסיון ממשרד האוצר, המתגורר בנווה דניאל בשכנות ליו״ר הכנסת. שטרן הוא גם בנו של שבח שטרן, פעיל ההתיישבות וראש המטה הלאומי בליכוד. גורמים בכנסת טוענים למעורבותו של יושב הראש יולי אדלשטיין במינוי אולם שטרן האב והבן מכחישים זאת מכל וכל.

שבח שטרן. מתוך: ליכודניק בשטח! ראיונות עם פעילים
שבח שטרן. מתוך: ליכודניק בשטח! ראיונות עם פעילים

מדובר בתפקיד פיבוטאלי שנולד עקב אינספור ביקורות שהוטחו בכנסת. מיליארדי שקלים מנותבים מדי שנה בוועדת הכספים אך הפיקוח עליהם זעום. ח״כ סתיו שפיר אף פנתה לבג״צ בטענה כי במקביל לתקציב המדינה המאושר בכנסת מתנהל תקציב ״סודי״ מתחת לשולחן. שפיר ואחרים מבהירים כי ההעברות כוללת פירואטים חשבונאיים שנועדו להלבין כספים למוסדות שנבחרי הציבור רוצים ביקרם, בהם התנחלויות בקדנציה הנוכחית, וישיבות בקדנציה הקודמת (כאשר את הוועדה ניהל ח״כ משה גפני).

למרות זאת בוועדה, שמשמשת כיום כצומת הפיננסי המכריע במדינת ישראל, אין איש מקצוע שתפקידו לנטר את ההעברות.

בעקבות מכרז חדש ימונה כעת ראש התחום שיהיה אחראי בין השאר על מעקב אחר השינויים התקציביים, סיוע בדיוני התקציב ופנייה לשרים המבקשים מהוועדה לאשר שינויים בתקציבם.

המינוי עדיין לא רשמי, אולם מבדיקתנו עולה כי אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון – במכרז יזכה נעם שטרן, רפרנט באוצר מזה חמש שנים המרכז את תחום התעשיה והמסחר. שטרן מתגורר בדומה לאביו בהתנחלות אך בשכנות לאדלשטיין. אביו, שבח שטרן, הינו פעיל ליכוד דומיננטי ולפי טל שניידר אחד מגדולי הפוקדים בליכוד. שטרן האב הוא גם ראש המטה הלאומי במפלגה, מכר של רוב חברי הכנסת, בהם היו״ר יולי אדלשטיין.

ועדת הכספים. צילום- הכנסת
ועדת הכספים. צילום: הכנסת

נדגיש כי אין פסול בהעברת תקציבים לכל גוף שהוא אם מחליטים על כך שליחי הציבור בדיון שקוף נטול אינטרסים אישיים. אלא שמתרבות בקדנציה הנוכחית הביקורות לפיהן תקציבים להתנחלויות מנותבים בדילים שהציבור לא שותף להם. מינוי שכזה – על אף המקצועיות המרשימה בה מחזיק שטרן – מעורר סימן שאלה. האם בוועדה מעוניינים בביקורת ופיקוח אמיתי?

ושוב, שיהיה לשטרן המון בהצלחה. אני מקווה שהוא לא יהיה מרגל של האוצר, אלא מינוי עם ׳מידע פנים׳ שדווקא חושף את השטיקים שלהם. בשביל זה הביאו אותו. יש חשיבות לשקיפות סביב מינוי זה וסביב מינויים אחרים. תמיד חשוב שנדע תמיד את מפת הקשרים כדי שנדאג שהמקום החשוב בישראל וספיחיו לא נגוע באינטרס צר או זר.

משפחת שטרן שללה את הטענות לניגוד עניינים או למינוי פוליטי. שטרן האב, המתגורר בשילה, הבהיר בתגובה כי לא שוחח עם אדלשטיין על המינוי. ״אני רחוק מזה כמזרח למערב. את יולי אני מכיר, אבל הבן שלי מספיק מוכשר ויודע לעשות את הדברים לבד. לא דיברתי על זה עם אף אחד. הוא מקצועי וסיים בהצטיינות את לימודיו״.

לדברי נעם שטרן ״ניגשתי למכרז כיוון שזה התחום המקצועי שלי. בשום צורה לא עירבתי את אבי. המכרז כלל בחינה ובדיקות של מכון מיוחד. יש לי ניסיון כלכלי עשיר, והייתי חבר ועדות סטטוטוריות. בכל מקום ששאלו אותי על ניגודי עניינים הצגתי את הנושא״.

דובר הכנסת הביע את אכזבתו העמוקה מהסטנדרט המקצועי של אי המתנה לתגובה בפרק זמן סביר. לגופו של עניין אמר, כי ככל מכרז בכנסת, גם מכרז זה נוהל באופן המקצועי ביותר. המכרז כלל מספר שלבי מיונים, בחינות בכתב, מיונים במכון כח אדם וועדת בוחנים – והמועמד שניבחר זכה לציונים הגבוהים ביותר. הבחירה נעשתה באופן מקצועי בלבד, וכל רמיזה מהסוג הנטען בידיעה משוללת כל יסוד.

* עדכון פיננסי קטן: גם חשיפה זו נעשתה ללא הוצאת שקל מתקציב המיזם. לאור עיכובים בירוקרטיים וחשבונאיים – התרומות עדיין נמצאות בידי ׳הדסטארט׳. הן צפויות להיכנס לחשבון בנק מיוחד בקרוב. ברגע שהכספים יועברו התקציב וגם ההוצאות יפורסמו בשקיפות מלאה.

9 תגובות בנושא “בנו של פעיל התיישבות ואיש ליכוד דומיננטי ימונה לאחראי על ההעברות התקציביות בכנסת

הוסיפו את שלכם

 1. כתבה נגועה באנטישמיות.
  למה לציין את העובדה שהאיש חובש כיפה?
  בשורה התחתונה זכה בתפקיד שעיקרו פיקוח על תקציבים אדם שהגיע מאגף תקציבים. מי בקיא ממנו?
  האם העובדה שאביו פעיל ליכוד פוסלת אותו?
  האם הכיפה פוסלת אותו?
  יש לבחון כמה קיבל במכון האבחון החיצוני ובמבחן המקצועי. המינוי סביר והגיוני

 2. גם ציון מקום המגורים והאשמתו בהטיה מראש בשל כך, – לא הגונה. אז מה אם גר בנווה דניאל ? מה זה אומר על יושרתו? על מקצועיותו? על רצינותו?
  ובכלל האם יש איזה שהן ראיות/ עדויות שהיתה השפעה לא ראויה כלשהי על ועדת המכרזים ? אתה בעצמך כותב על המקצועיות של האיש. כתוב את העובדות ללא פרשנות שבנויה על השערות ורכילויות.

 3. יש קביעה ישנה של בגצ בקשר לאריק רייכמן וקרקעות הקיבוצים ולא על ימניים חלילה, שאיש המגזר לא יטפל בהטבות למגזר שלו: חרדי לא יפקח על כספי ישיבות, מתנחל לא יפקח על תקציבי התנחלויות, וכו'. קפיש?

 4. גיורא- לדעתי קשר משפחתי לא פוסל שום מינוי, כל עוד יש שקיפות מלאה לגבי מפת הקשרים של המועמד. בקשר לשטרן- זה לא שהשם שלו פתאום הופיע היום, אין אפילו הכרזה עדיין של המינוי. המקורות עקבו אחר המכרז הזה מהרגע הראשון ומהאופן הפלאי ששמו צוין והובלט מהתחלה- עוד לפני המבחנים (בהם הצטיין)

  1. אז אני מבין שאם האדם מתאים לתפקיד מכל בחינה מקצועית אבל, שומו שמיים, בנו של פעיל ליכוד, מתנחל וחובש כיפה, הוא כבר חשוד בעיניך? סובלנות והגינות אמורות לעבוד בשני הצדדים!

 5. תודה על ההתייחסות משתמש אנונימי. כל סיפור ראוי שיגיע אלי- בלי שום קשר להשתייכות של מושאו – אפרסם. לראייה הוצאתי כבר אינספור סיפורים על חילונים, תושבי תל אביב פעילי מפלגת העבודה. למשל

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d