כתבות עבר

לכתבות העדכניות בבלוג – לחצו פה

כתבות עבר

מה עשינו בשקוף?

 • בנינו מדדים חדשניים לבדיקת עבודתם של חברי הכנסת: בין היתר בחינת מי מהח"כים מגיש שאילתות ומי מבין השרים עונה עליהן. ניתוח פעילות ברשתות החברתיות ועמידה בכללים, בדיקת נוכחות במליאה ובוועדות, מעקב אחר ח"כים לא שקופים וניתוח יומניהם. כך אפשר סוף סוף לשפוט את נבחרי הציבור על מה הם עושים בפועל, ולא רק על מה הם מדברים. באולפנים החלו השנה לשאול ח"כים על הנתונים (למשל פה מול בני גנץ או פה מול נפתלי בנט), והמידע גם נכנס לתעמולה: מפלגות מתהדרות בנתונים חיוביים ותוקפות יריבות על סוגיות כמו אי שימוש בכלים פרלמנטאריים (למשל פה).
 • אקטיביזם: אנו מפעילים סיירת שמונה כ-3,200 איש שנקראים לבצע פעולות משלימות לעוולות שנחשפות בכתבות – דרך רשימות שידור בוואטספ. כך הצלחנו לחסוך לציבור 71 מיליון שקל, לבלום חוקי אנטי-שקיפות, להוביל ח"כים לוותר על עדכון שכר, לפרסם תקציבים שהיו באפלה ועוד – לחצו כאן לשורת ההצלחות.
 • מינינו כתבת "פולו-אפ" – היא שבה לבדוק מה קרה עם מחדלים וחשיפות מהעבר שלנו ושל כלי תקשורת אחרים. כך הובלנו ליישום תקנות להגברת השקיפות ברשויות המקומיות, והפכנו 19 ראשי ערים לשקופים – הם החלו לחשוף יומן והנגישו לראשונה מידע כמו הוצאות המועצה. במקביל הובלת 15 ח"כים וארבעה ראשי מפלגות לחשוף לראשונה אינטרסים כלכליים – דוגמת מניות ונכסים. בזכות זאת הציבור יודע מהם ניגודי העניינים של מנהיגיו. המידע נגיש גם במפת הח"כים – מיזם להנגשת מידע על נבחרי הציבור בהיבטי מנהל תקין.
 • פיקוח ובקרה גם על הבזבוזים ה"קטנים" במטרה להראות שדווקא הכסף הקטן יכול ללמד אותנו דברים גדולים. דוגמאות – כאן.
 • כלי תקשורת דמוקרטי: אנו מנהלים דיבור ישיר עם אלפי המו"לים שלנו, והם בוחרים תחומי סיקור, כותבים ומעורבים. התקציב שקוף במלואו. להרחבה: חוג בית מצולם על "שקוף".
 • מה כן עובד: סיקור של פעולות שלטוניות ששוות פירגון – בסרגל. דף בו אנו מחמיאים לח"כים ופקידים על פעילות ראויה.
 • בשנה החולפת התמקדתי גם במיזמים עיתונאיים לצמצום הקיטוב בחברה הישראלית, וסדרת כתבות להקניית מיומנויות לשיפור הקריאה הביקורתית.

פרויקטים מיוחדים מהעבר:

2014: היכן מגייסים חברי הכנסת תרומות, החגיגה של פירון, תחקיר על מפעל הפיס, ועל הספארי של שגריר ישראל ארתור לנק בתכנית של יעקב אילון 'אקונומיקה'. פירוט מלא למטה 

העורף מתגייס למלחמה – גם בגלל שהוא מובטל (עם טל שניידר. צוק איתן)

* בונוס: כתבה לא שלי על עלילות נחמן שי

בתי ראש הממשלה

מתוך הטור הברנז׳אי של אביב הורביץ
מתוך הטור הברנז׳אי של אביב הורביץ, נוב׳ 2014

כל אנשי המעון – סדרת תחקירים שהציגו לראשונה אי פעם את הבזבוזים במעון ראש הממשלה הרשמי ובשני בתיו הנוספים – לרבות חשיפת פרשת הגלידה. בעקבות הכתבה בוטל התקציב שהוקצה לה ונחשף ניגוד עניינים של שרה נתניהו.

המאבק לפרסום הנתונים החל ב-2010 – והחשיפה הראשונה פורסמה ב-2011. שנתיים מאוחר יותר הצטרפה התנועה לחופש המידע. ב-2013 עלתה הסוגיה לסדר היום, והובילה לבדיקת מבקר המדינה, לרבות גילויים נוספים של הסתרת נוהל ההוצאות האישיות של ראש הממשלה. הנוהל נחשף חרף ניסיון ההסתרה.

מאחורי הקלעים של הכתבות ופרסום ראשון של הוצאות בית הנשיא.

עליית השדלנים

מפת הלחצים הלאומית- מעקב סמוי שארך כחודש על פעילות הלוביסטים של החברות הגדולות במשכן

שקיפות

בעקבות תחקיר שטח שבו ביקרנו וחקרנו את עשרות לשכות הח"כים ברחבי הארץ.

חשיפת דוחות – בשיתוף שאול אמסטרדמסקי – שמתארים את מדיניות גביית המס המעוותת של ממשלות ישראל, ומסבירים כמה נושא בנטל המאיון העליון. הדוחות גובשו באוצר אך נגנזו עקב חשש מנזק תדמיתי.

כספי ציבור

שאמה
אני וכרמל שאמה בוועדת הכלכלה

בדיקות ששרטטו את החובבנות בה לעיתים מנותבים כספי הציבור. למשל: כיצד בבית הנשיא בו משל שמעון פרס 'השאילו' 250 אלף שקל מתקציבו של נשיא שנפטר, תאוות הפרסום היקרה של השרים – מעבר למערכי דוברות, כיצד הציבור מממן את תשוקתם לפרסום, השימוש המופרז של יו"ר הכנסת בדימוס במיני-בר, צ'ופרים לאנשי המשמר בניגוד לחוק, וטור בבלוג על ההתעקשות של נבחרי ציבור למצות את זכויותיהם, עד השקל האחרון.

 
 • רצף טורים בשם הנה הכסף שבחן לאילו כיסים זורם התקציב. דוגמאות: לסבסוד האחים  עופר, ולשימוש סקטוראלי בעיזבונות שהורשו למדינה.
 • חשיפת הדוח המרתיח של האוצר על השחיתויות ברשת החינוך של ש"ס
 • הבדיקה המקיפה ביותר על מינויים פוליטיים בחברות הממשלתיות. חשיפת ההליך בו הובאה למנוחות היוזמה לחסל את מפעל הג'ובים האדיר הזה.

מאחורי הקלעים, ניתוחים ומיפויי אינטרסים

 • גילוי איך נקברה יוזמה אחרת: לעגן לשרים קוד אתי מחייב  על ידי שר המשפטים יעקב נאמן. הקוד החיוור שהציע נאמן סוכל, והנושא נותר כיום תלוי ועומד.
 • ניסיון למתן הטבות פרסונאליות: למשל, כיצד שר הפנים הקודם אלי ישי נכשל בניסיונו 'לתפור' פנסיה מוגדלת למקורבו או מתן הפטור בסתר מארנונה לישיבות והעלאת שכר הרבנים.ניתוחים – עלות המנגנון לשירותי דת שיצרה ש"ס והאלטרנטיבות אליו.  המשרדים הממשלתיים שאפשר לבטל, וכתבות שהראו שוב ושוב את התפשטות ההפרטה במשרדי הממשלה – כיצד הייעוץ המשפטי, רואי החשבון שמוודאים את תקינות הפריימריס ואף כתיבת תגובות למבקר – הכל חולץ מידי המדינה והועברו ליועצים חיצוניים, חרף סכנה לניגודי עניינים.

בדיקות עומק במשכן

Picture 3ניתוח ראשון מסוגו של תקציב קשר עם הציבור של חברי הכנסת, על פני קדנציה שלמה ופילוח שמסביר מדוע האופוזיציה כושלת בתפקידה. פרצה קוראת לתורם – טור שחשף את הקלות בה ניתן לרכוש ח"כים.

עוזרים פרלמנטאריים: כתבה שגילתה את הפטנט של הח"כים:  שלושה עוזרים במחיר של שניים. הנהלים שונו בעקבות החשיפה.

 • 'משרתיהם של שני אדונים'– תחקיר  שחשף כיצד העוזרים משלימים הכנסה. בעקבות הכתבה היועמ"ש של הכנסת ניסח תקנון חדש אולם חברי הכנסת סירבו לאשרו.
 • חשיפת פניהם של כלבי השמירה הדמוקרטיים מחד ושל אלו שמתווים את המדיניות הכלכלית מאידך:
 • נערי האוצר החדשים, יועצי נתניהו – אנשי המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ, והפקידים מאחורי מדיניות הדיור הממשלתית.
 • מצד שני מתן במה לגופים כמו הסדנא לידע ציבורי- החבר'ה שמפתחים מאגרי מידע שמקלים על הציבור לפקח על השלטון, או המשמר החברתי– גוף שמשמש במשכן תזכורת נושמת לקריאה לצדק חברתי.
 • ובכלל כיצד ניתן 'להפוך את הפרדיגמה' ולערב את הציבור בנעשה גם לאחר הבחירות
המיזם בדירוג 100 המשפיעים של "גלובס" ב-2016
המיזם בדירוג 100 המשפיעים של "גלובס" ב-2016

————————————————————————————

עוד כתבות עבר

ynet ; לשנות סטטוס לסינגל: פרידה נוסח פייסבוק

Themarker: למה אני לא רוצה להיות חבר של זיו קורן, דור התסכול. האינטרנט כנושא שיחה, על אנטישמיות ופייסבוק בספרד, האתר שמחליף את הקירות בשירותים 

ירושלמי: ראיון עם הג'ירפות (וכתבות רבות ומשעשעות בהארד קופי).

Canvassing For Obama – מהשנה בה גרתי בקנדה

תגיות: מי חשף את פרשת הגלידה?

אחת הכתבות הראשונות שלי - אמצע חדרה, 2004
אחת הכתבות הראשונות שלי – אמצע חדרה, 2004

News is what somebody does not want you to print. All the rest is advertising.

מבחר כתבות תומר אביטל

 Tomer Avital – תומר אביטל

15 תגובות בנושא “כתבות עבר

הוסיפו את שלכם

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d