איפה חברי הכנסת? הטיסות המוזרות, ההעדרויות האינסופיות והשאלה אליכם

צפיתם? יש! כי ההצטרפות שלכם היא קריטית. כי מה שקורה בכנסת הוא קריטי. הוא נוגע לנו. לחיים שלנו. למשל פרשת פאינה קירשנבאום: הסטת המבט עלתה לנו מיליארדים, מיליארדים שתמורתם משפחתה קיבלה לכאורה מאות אלפי שקלים. בתמורה להטבות אישיות פאינה שחטה רפורמות שביקשו להוזיל מחירים לכולנו ולנתב מחדש סכומי עתק מכיסיהם של בעלי ההון לקופת המדינה. בכלל, כל הסתודדות, כל הצבעה בוועדה, כל ח״כ שנעדר מהמליאה – משפיעים. למה? כי התוצר של המפעל בשם ׳משכן הכנסת׳ הוא האמא של כל התוצרים. התוצר הוא המציאות.

אלא שיש פאקים בפס הייצור. מליין פאקים. ודרך לשנות את תרבות העבודה הקלוקלת במפעל היא להביט לתוכו. סליחה, שמיליון זוגות עיניים יסתכלו לתוכו ובמבט חודר ולא מרפה. לא רק קומץ משוגעים לדבר.

last-week-tonight-featured
ג׳ון אוליבר

ניסיתי להנגיש את עוולות הכנסת דרך כתבות מכל הסוגים. בד״כ עטפו איתן למחרת את הדגים הדיגיטליים. כנראה שחלק מהאנשים זקוקים למשהו דרמטי יותר מהיקף העדרויות, גופה למשל, כדי להישאב פנימה. אז ניסיתי (ונהנתי) להנגישה גם דרך ספר מתח. זה עבד טיפה יותר. אך לא ממש.

הגיע הזמן לדרך נוספת – קצבית יותר, ובשאיפה מצחיקה יותר. דרך שחלמתי עליה מהיום שראיתי את ג׳ון אוליבר- הקומיקאי שמצליח להפוך תחקירים למרתקים. ולקורעים מצחוק.

הנה הפינה הראשונה. בלי איפור, בלי צוות כותבים (חוץ מגל כהן הסופר מוכשרת שעזרה לי), וללא תשלום. לא יצא על זה שקל מתקציב המיזם – את האולפן תרמה ׳הפלטפורמה׳ המגניבה.

אם זה גם לא יעבוד, אעבור לסרטונים בהם חתולים מדובבים את המליאה. אם כן תאהבו אולי נוכל להאיר את הפינות האפילות במשכן דרך קרני אור משעשעות.

מה אתם אומרים?

עדכון (4.1): אפי טריגר פרגן לפינה בבלוג שלו, וגם צינור לילה העלו את זה לפייסבוק שמה זה זכה בינתיים ל-35 אלף צפיות!

לגבי הפינה הזו – בחרתי בזווית בה נבדוק את הטיסות דווקא של הח״כים החדשים, הטריים. הבדיקות האלו לרוב דומות לרשימת מכולת – אבל מיקוד בטיסות מטופשות של טירונים שבקושי יודעים איך נראות הוועדות – הרגיש כמו דרך יעילה כדי להעביר נקודה.

מי שראה את הפיילוט דחק לקצץ ולקצץ. אני יודע שזה עדיין ארוך אבל תתנחמו בכך שזה יכול היה להיות כפול! פה לפחות אוסיף חלק מהטקסט שקוצץ: למשל שעל זנב המטוס של צור וליפמן יושב חיליק ׳הנוסע המתמיד׳ בר. בר הוא ח״כ חדש (וגם מזכ״ל העבודה) שבילה בשנתיים האלו 53 יום בניכר ב-13 טיסות שונות. או למשל שמרב מיכאלי – שטסה 11 פעם מאז שנבחרה – הצטרפה השנה לטיסה לטיול של שר החוץ אביגדור ליברמן. מיכאלי, ושני הטירונים שמעון סולומון ופנינה תמנו-שטה, טסו ל-11 ימי ספארי באפריקה על חשבונכם. סליחה חשבונכן.‏צילום מסך 2015‏.01‏.02 ב‏.00.02.29

אגב, כמו החבר׳ה באלבניה, גם ליברמן הצהיר לגבי הטיסה ש״למדינות אפריקה יש חשיבות אסטרטגית עבור ישראל״. וזאת בדיוק האסטרטגיה – רוצים לטוס לאנשהו? תמתגו אותה כמדינה חשובה.

לבני משחיתה כרזה ביוון - אלו התמונות שנבחרי הציבור מעלים מחו״ל
לבני משחיתה כרזה ביוון – בפעמים הבודדות שזה קורה- אלו התמונות שנבחרי הציבור מעלים מחו״ל

כשקוששנו אחר ח״כ חדש שכן נותר בארץ, מצאנו את מיקי רוזנטל. הוא הסכים איתנו ואמר שלדעתו ״תפקידו המרכזי של חבר כנסת איננו לשמש שר חוץ, אלא לפקח על הממשלה ולהיות שותף להליכי החקיקה״. אלא שכמה ימים אחרי שדיברנו איתו – גם הוא טס. לגרמניה. ועדיין – זו רק טיסה אחת, בניגוד לעשרות אחרים שגילו בגיל מתקדם את ייעודם – קורס צוערים במשרד החוץ. 

אגב אולי בכנסת לא באמת מנותקים; נראה שהח״כים היו הראשונים לזהות את מחאת המילקי. 14 מהם ביקרו בברלין לאחרונה במימון הגרמנים, שעם ים רגשות האשם שלהם זה גם בטוח היה מפנק. עד כדי כך כנראה שצור, ההוא שטס 17 פעם, השתגר לשמה פעמיים. כמו אגב מיכל בירן מהעבודה.

מיכל בירן
מיכל בירן שנתפסה על הדלפת פרופיל ההיכרויות

דוד צור מסר בתגובה כי "מרבית נסיעותי בוצעו לבקשת מחלקת קשרי חוץ של הכנסת".

ח״כ מיכאלי אמרה: ״לשמחתי, הוזמנתי לייצג את מדינת ישראל ואת מפלגת העבודה בפורומים חשובים כמו אייפאק, ג׳יי-סטריט, הפרלמנט האירופי ובמשלחת רשמית של שר החוץ לאפריקה. עם זאת, רוב הזמן שהייתי בחו"ל היה כשהכנסת היתה בפגרה או בסופי שבוע, וכולן לצרכי פגישות ועבודה".

בלשכתו של ח"כ ליפמן אמרו כי הוא ״נבחר על ידי המשמר החברתי כשיאן בפעילות והצבעות חברתיות. נסיעות העבודה בוצעו כמעט כולן במהלך סופי השבוע, מבלי להפסיד ימי מליאה. כאמריקאי לשעבר לח״כ ליפמן יש תרומה משמעותית ביותר למאמצי ההסברה של ישראל ולקירוב יהדות התפוצות".

ח״כ בר הדגיש כי "נסיעותי לחו"ל נעשו במסגרת היותי חבר כנסת, סגן יו"ר הכנסת ויו"ר השדולה לפתרון הסכסוך ונגעו להסברה ולמאמצים לקידום מעמדה של ישראל ופתרון הסכסוך ברחבי העולם. חלק אחר של נסיעותי כרוך בתפקידי כמזכ"ל מפלגת העבודה, תפקיד בו אני מכהן במקביל לכנסת. נסיעות חברי כנסת לחו"ל הן נסיעות חשובות ליחסי וקשרי החוץ וההסברה של ישראל והם חיוניים לה כפי שנהוג במקומות רבים אחרים בעולם. נסיעותי נעשו כמובן בתיאום ואישור ועדת האתיקה ולפי חוק".

תודה ועכשיו תטוסו לנו מהעיניים.

דף המיזם המדליק שלנו

בהמשך לתגובות- גרף שהכינה מתנדבת המיזם דליה גרצמן
בהמשך לתגובות- גרף שהכינה מתנדבת המיזם דליה גרצמן

11 תגובות בנושא “איפה חברי הכנסת? הטיסות המוזרות, ההעדרויות האינסופיות והשאלה אליכם

הוסיפו את שלכם

 1. ,תומר, לא הבנתי. אבל אם באמת מירב מיכאלי טסה בעיקר בבסופשים, או בפגרה למה זה לא בסדר?
  בסוף זה מידע שאפשר לבדוק.

  חשוב לעשות מחקר איכותי, ולא פופליסטי, אחרת נאבד את רב הקהל האינטלגנטי שלנו.
  ואני אומר את זה בתור תורם מקדם ומעריץ של המיזם שלך

  1. תודה בני ויוגב – הבעיה היא דבר ראשון באמת בנורמות. הכנסת מתכנסת כל כך קצת וחברי הכנסת החדשים במקום לשנות את כללי המשחק מצטרפים לחגיגה. מירב טסה לדעתי (וזה אמנם טור דעה אך מגובה בעובדות) מספר פעמים שגם ותיק שבא לשרת קודם את האזרחים לא צריך לטוס. תראה מה אומר עמיתה מיקי רוזנטל. אני מכבד את מיכאלי שכן היא עשתה עבודה טובה בוועדת הכספים, אך לדעתי היא יכולה הייתה לנצל את חודשיה הראשונים לדברים יותר ישראלים מאשר לטוס שוב ושוב ושוב ושוב ולבלות 50 ימים בחול בחצי הראשון של הקדנציה הראשונה שלה. עם זאת אני מקבל את הביקורת הספציפית לגבי הסופ״שים – וגם אשמח לשלוח לך את כל תאריכי טיסותיה

 2. בני, אם הנוכחות שלהם הייתה מלאה, התשובה הייתה מובנת מאליה, אבל הם בכנסת בממוצע 30 יום מתוך 100, זה אומר דרשני
  אבל… מה קורה עם 2014?

 3. כיום אני לומד על מה שקורה בארה"ב רק דרך התוכנית של ג׳ון אוליבר, כל רשתות החדשות הרשמיות פשוט מעליבות לי את האינטליגנציה.

 4. אחלה רעיון ואחלה סרטון. עידנים שאני מחכה לג'ון אוליבר הישראלי אז בהצלחה עם הנעליים הגדולות וכל זה 😉

  נחמד שנתת הזדמנות לחברי כנסת להגיב על ההאשמות, אבל ברוח המיזם אני חושבת שיהיה מתאים לאמת את התגובות שלהם.
  לדוגמא – מירב מיכאלי טוענת שנסעה לחו"ל "לרוב" על חשבון הפגרה וסופי שבוע. מה זה רוב? נניח שהיא היתה בחו"ל 30 ימים. אז רוב זה 16 מתוך 30, או 29 מתוך 30?
  (אה, ו… אני מבינה שזה עלול להכניס אותך ללופ אינסופי, אבל אני סומכת עליך שתדע מתי לעצור)

  עוד דבר שהיה מעניין אותי בהקשר זה הוא המתאם בין ימי השהייה בחו"ל לבין היעדרות מהמליאה.
  אם לדוגמא ח"כ X היה שיאן ימי השהייה בחו"ל, אך גם שיאן הגעה למליאה, אז יכול להיות שהוא/היא פשוט אנשים חרוצים.
  על אותו משקל – אם ח"כ אחד היה 5 פעמים בחו"ל בנסיעות יחצנות מטופשטות, ואחר היה 10 פעמים בחו"ל אך כל פעם היתה לכנס עסקי/פוליטי חשוב, זה גם נתון מעניין.
  בקיצור – הפואנטה שלי היא זו – סרטונים קצרים ומצחיקים הם דרך נפלאה להנגיש את תקצירי המידע לציבור הרב, אך שוב, ברו המיזם, אני חושבת שיהיה מעניין לצרף לסרטונים אלו את המקורות. לדוגמא, ניתן לעמוד זה של "חפירות נוספות" לצרף אינפוגרפיה (או טבלה יבשה שלוקת פחות זמן להכין) עם טיסות מטופשות מול טיסות הגיוניות מול היעדרות עבור מספר חברי כנסת (או כולם).

  אני מתנצלת אם זה נראה כאילו אני מנסה לסדר לך עבודה… אני חושבת שמה שאתה עושה מדהים וחיוני לדמוקרטיה וכל מאמץ שלך הוא מבורך!

  1. בדיוק ההפך – התגובה שלך מצוינת ונכונה. להבא אעשה זאת. ולמקרה הנוכחי – יש לי את הנתונים אני פשוט טובע בעבודה ולא מספיק להתעמק עוד שלב- אולי באמת אתן לאחד המתנדבים לבדוק זאת. כמובן שגם את מוזמנת לעזור

 5. א. עבודה מבורכת. הסרטון ערוך מצויין, קצבי, חד והפואנטה מאוד ברורה.
  ב. עצה קטנה: אל תקצר יותר מדי. הנתונים חשובים. אם אתה מכוון לג'ון אוליבר, ובצדק רב, אז שים לב שגם הוא מעביר נתונים, והוא עוסק בכל אחד מהנושאים החשובים שלו במשך 10-16 דקות. לא את הכל צריך להכניס ל-3 דקות. אנחנו לא באירוויזיון.
  ג. ועוד בהקשר של הנתונים: כפי שכבר כתבו לפניי כאן, צריך לברר עד כמה שניתן, האם מה שאומרים הח"כים הוא אמת. האם הם נסעו בסופ"שים? מה הייתה מטרת הנסיעה האמיתית? האם היא הצדיקה נסיעה של חבר פרלמנט אחד או יותר?
  ד. המלצה: הנושא של מונופול הגז הוא נושא מאוד "חם" בימים אלו. יש פה פוטנציאל אדיר לבחינת השקיפות.

  המשך בעבודה הנפלאה שאתה עושה! אני משתדל לשתף כל פוסט חדש שלך, ומחכה להם בקוצר רוח.

  1. תודה רבה רבה
   לגבי הגז- אנחנו על זה דרך פרויקט אח שאני מקווה שיושק בקרוב
   והטיסות בפגרות ובסופשים- דליה התותחית אכן בודקת זאת ברגעים אלו.
   אני מסכים לגבי הזמן- אני לא רוצה קליפ קצר אלא אחד ממצה ומעמיק. הבעיה היא ששנינו היחידים שחושבים כך. ולמרות זאת אתה צודק, אם יש משהו שלמדתי- זה ללכת עם האמת שלך אז אולי בפינה הבאה לא אחשוש מכך

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: