קפיטליזם חברתי או סוצליאזם פזרני?

פרסמתי בכלכליסט ידיעה כי המכרז לייצור מדים לחיילי משמר הגבול (מג"ב) נסגר בפני יבואנים ושונה כך שיוכלו להתמודד בו רק יצרנים מישראל.

אחלה.

בעתיד הקרוב זה יהיה כנראה הנוהג הקבוע. זה יקרה כי הממשלה תכנע ללחצים, יש שיגידו פופוליסטיים ואחרים יגדירו פטריוטיים, ותאשר חוק שמחייב את מערכת הביטחון לרכוש רק כחול לבן. Israel-flag01c

על הנייר זה נשמע (לי) מעולה גם למדינה, גם לעובדי הטקסטיל, וגם לכלכלה. אבל לאחר שישבתי עם דניאל דורון, שהוא הסמל לשוק חופשי בישראל וכנראה הנמסיס של שלי יחימוביץ', הקו מחשבה שלי נטה קצת הצידה. התחלתי להרהר פעמיים לפני שאני תומך בהתערבות של המדינה בשוק.

אז נכון. החוק הזה ירים, ככל הנראה, את מפעלי הטקסטיל, העובדים, והרגשת הלאומיות והאחווה. עם זאת, בטווח הארוך יש שיגידו (אולי דורון), שהחוק הזה יפגע במדינה, בעובדי הטקסטיל ובהרגשת הלאומיות והאחווה.

החוק עלול להנציח מפעלים שאמורים למות בגלל שהם לא תחרותיים. החוק יעניק עוד כמה שנות חסד למנהלים שלא מספקים את הסחורה בצורה יעילה. החוק ירושש את קופת המדינה ויוביל להעלאת מסים. החוק יפנק את כרישי הטקסטיל המקומיים שייצרו ברוגע קקה של מוצרים.

רגע. הפסקה הזאת נראית אפילו יותר פופוליסטית מהטיעונים בעד החוק. נקווה שהממשלה תקים עוד ועדה מקצועית עם נגעים פוליטיים שתבחן את החוק לעומק מכל צדדיו ותגיע למסקנה הנכונה מתישהו במילניום הבא.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: