כשהפסקתי לעודד טרולים, למדתי לדבר עם מי שאני מתנגד לדעותיו

בחודשים האחרונים הפיד שלי התמלא בתוכן קיצוני. הסיבה פשוטה: האלגוריתם מאוהב במי שעסוק בלפלג ולהכעיס. ככל שהתוכן מקטב יותר, הוא מעצבן יותר. וכשאנחנו מתעצבנים, אנו נוטים להגיב ולשתף. בקיצור, להישאר יותר מול המסך ולראות יותר תוכן ממומן.

אילון מאסק, מארק צוקרברג ודומיהם גורפים רווחי עתק, ככל שאנחנו מחריפים את תגובותינו, וקורעים זה את זה לגזרים. התוצאה: לא רק שהם מרוויחים מהשנאה שלנו, התוכן הולך ונהפך חדגוני: "ממשלת זדון" מצד אחד ו"אופוזיציית רשע" מצד שני. ציבור הגולשים רואה בעיקר עמדות קצה, וכולנו נגררים בעקבותיהם לקצוות —גם בעולם האמיתי.

יש בינינו חילוקי דעות קשים, זה ברור. אלא שהרשת מתגמלת שפה בוטה ופלגנות, וכך מעצימה ריבים וסכסוכים. למעשה, חלק מהפוליטיקאים תרים אקטיבית אחר קרבות ציוצים כדי לזכות בתהודה. לא פלא, שבכל העולם אנשים מתכנסים לשני מחנות מנוגדים.

חושבים שהקיטוב כאן חמור? בדרום קוריאה הסכסוך הוא כבר לא בין שמאלנים לימנים, אלא בין נשים לגברים. מלחמת המינים אף גלשה שם מהרשתות לעולם הפיזי, והמחנות המגדריים הולכים ומתנתקים. ולראייה, שיעור הילודה בקוריאה — 0.78 לאישה — הוא הנמוך בעולם.

הפילוג בצורותיו השונות נעוץ בלא מעט סיבות, אבל אחת העיקריות שבהן היא המודל הכלכלי של אמצעי התקשורת העיקריים שלנו, הרשתות. כך הוא נראה: שנאה ושפה בוטה שווים כסף.

אני מודה, ההקצנה לא פסחה עלי

כן, בחודשים האחרונים התבטאתי לעתים בצורה מפלגת בעצמי. כשקלטתי שהגעתי למקום שבו אינני רוצה להיות, תפסתי את עצמי בידיים.

דבר ראשון הזכרתי לעצמי: הרשתות לא רק משקפות קיטוב אלא יוצרות אותו. יום אחד, אני מקווה, תוקם ועדת חקירה שתבחן את האחריות שלהן לקיטוב הגלובלי. בינתיים, הצטרפתי לקבוצה ב-INSS שפועלת לצמצם את השיח הרעיל ברשתות. עד שזה יישא פירות, החלטתי לשים על "השתק" את הקיצוניים ביותר בפיד שלי.

ראשונה העלמתי את שרת ההסברה גלית דיסטל אטבריאן. הציוצים הרעילים שלה הכעיסו אותי בכל פעם מחדש, אף שלתוכן המקטב שהיא מייצרת אין ערך בעולם האמיתי. אחריה, המשכתי לכאלה שמרבים להשתמש במילים כמו ״בוגדים״ ו״זדוניים״. לטעמי אלו מלים שעדיף לשמור לכאלו שמנסים להרוג אותנו.

צילום: camilo jimenez

לאחר מכן הצעתי ברשתות לתומכי הרפורמה המשפטית לשלוח אלי מספר נייד כדי שננהל שיחות טלפוניות. זה עבד נפלא. דיברתי עם בכירים לשעבר בממשלה, הייטקיסטים ואנשים מהשורה. למדתי המון. אחד תמך בחקיקה משום שלא ראה כוונות דיקטטוריות בדברי נציגי הממשל ובמעשיו. ״לוין בעצמו אמר שהוא נגד ריכוז הרשויות. מי שרוצה דיקטטורה לא מדבר ככה, ולא ראיתי אקדח מעשן או כוונות רעות״, אמר אחד מהם. לא מעט תמכו בחקיקה בגלל ניגודי עניינים שנחשפו במערכת המשפט והחלטות שערורייתיות שקיבלה.

הסברתי, מנגד, שזה כמו לרכז שחיתויות והחלטות מזוויעות שקיבלו ח״כים לאורך השנים — ולדרוש לבטל את עצמאות הכנסת. כולם, כולל כולם, יכולים להתקלקל, אמרתי, גם אלו שלהם הצבעתי. לכן אסור להסיר את הבלם היחיד שיש על הממשלה, ועוד בלי להציע בלם אחר. ובכלל, שאלתי, בג"ץ מפריע לתקצב יישובים בפריפריה? להוזיל דירות? לייצר מקומות עבודה בעיירות פיתוח?

במקביל, הצטרפתי למעגלי שיח עם מובילי דעת קהל מהצד השני, וגם בשכונה שלי. השיחות, הטלפוניות ופנים אל פנים, גלשו לנושאים מגוונים. הן היו ברובן, ובכן, מהנות. ממש כך. שכחתי כבר שדיון בלי כוונות רעות יכול להיות מעשיר ומגרה אינטלקטואלית. במיוחד כשתומכי ממשלה הארד־קור אמרו לי שוב ושוב כמה חשוב להם להגיע להסכמות. חשוב מכך, חשבתי שהמחנה שלי חי בחשש, אבל גיליתי בצד השני פחדים לא פשוטים ביחס לעתידה של המדינה.

ברגע שמכירים – אי אפשר לשנוא. ברגע שמעמיקים – מגיעים להסכמות

כך למשל באחת השיחות עם תומך לוין, הסכמנו שנינו על הדבר הבא: יהיה קשה יותר לפסול חוקי יסוד, אך רק כאלו שיתקבלו בארבע קריאות, כאשר הקריאה הרביעית היא בקדנציה הבאה. כלומר הבחירות הן גם סוג של משאל עם על אותו חוק. זה מחייב את הפוליטיקאים לפעול מאחורי ״מסך הבערות״.

כך או אחרת, הפער בין שיחות אמיתיות לבין השיח המכוער והשטחי ברשתות ובכנסת הוא בלתי נתפס. נוכחתי בשיחות האלה כמה העם טוב ממנהיגיו. אך לא מספיק להיות טובים יותר. עלינו להוביל אותם לפתרון, כי התמריצים שלהם כיום הפוכים משלו ומובילים אותם בעיקר לשרת את השוליים.

עמדותיי לא השתנו. לא אתפשר על הדמוקרטיה שלנו. אבל יש דרכים מגוונות לשמור עליה והן לא חייבות לעבור דרך פילוג והסתה. אמשיך להשתתף במעגלי שיח, להעיף קיצוניים מהפיד שלי, ולהשתמש בדיבור מסתייג יותר ונחרץ פחות.

אני גם חושב פעמיים לפני כל ציוץ: האם הדרך שבה התנסחתי מועילה ומקדמת או מקטבת ומפלגת?

היזהרו מלראות כך את העולם. צילום: Glen Carrie

זה לא רק אני. רוב מוחלט בשמאל ובימין רוצים מדינה גם יהודית וגם דמוקרטית. סקר טרי גם מראה: כ-74% מהעם בישראל בעד פתרון המשבר בהסכמה רחבה. כלומר רק אחרי שהרוב המוחלט נותנים אור ירוק.

אז אל תתעייפו, זה לא ספרינט, זה מרתון. וזה יכול לקרות מסיבה פשוטה: אנחנו, המתונים, הרוב.

8 תגובות בנושא “כשהפסקתי לעודד טרולים, למדתי לדבר עם מי שאני מתנגד לדעותיו

הוסיפו את שלכם

 1. אני אשמח שתסביר איך מוכיחים את הנוסחה "יהודית ודמוקרטית". לטעמי מדובר באי-שוויון, אבל אשמח אם תאיר את עיני.

  1. שגיאה. תקפת את גלית כשהיא לא תקפה אותך ורק כתבה שיש תכנון למנוע הגעה של גורמים מהגועליציה. אז אולי היא זכאית להעלבה ממך, אבל רצוי לדעתי היה למצוא מקום ששם היא חורגת ואז להשפיל אותה ולא כשהיא כותבת משהו סתמי

 2. Hi,
  I ask for your activism energy.
  A family of repatriates has nobody to stay at, at least first 10 days or fortnight, then they will choose where to live.
  There are lots of problems: Thursday, late in the evening means they come in the weekend of a very hot and very expensive time of the year.
  A Major of Haifa service for repatriates (they have lots of people and a budget to help), but they tachles, they didn’t help a jot.
  I have their answers.
  Please, I’ve found a place in Kiryat Ata, in Airbnb, and this place is the cheapest.
  I must reserve it at once, but 10 days’ cost 199×10 before VAT and other additional fees.
  There is another problem: after you’ve reserved, you’re not guaranteed even if you’re an official . But if it is a lawyer, it’s better. I’m not this and not that and I’m looking for anybody to help, to pay for them (all the details about this family and an Airbnb- when you write me personally.
  The matter is that after the reservation is made, you have to fight the Major of Haifa committee for repatriants’ welfare, something like that (don’t remember all these organizations, committees, companies) to get your money back.
  And this money is for 10-days rentals only, they will buy food and water for themselves, from the sum that they get in the BG Airport. Please,please,please help them now, then we will discuss what to do after that.
  The date of their arrival and other particulars are in private.
  And I will send the reservation approval to their WA.
  In case you can’t pay for 10 nights, any number over 3 days is appreciated, though they come with son, a hand luggage and a bicycle))- and optimal time of stay is fortnight.

 3. אני חושב שצריך תומכים מזרחים שהיו יותר בהפגנות אבל אנשים עים מסר ברור ולא שניאה לדבר ללב

 4. אכן אנו נידרשים לחשיבה מעמיקה,עצמאית,וכזו שנתמכת על ידע.
  חתירה לשייח מאפשר ופתוח תייצר מרחב חברתי אוהד את כל גווני החברה🌹

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: