רוצה להיות יו"ר חברה ממשלתית? זיקה פוליטית לממשלה לא תזיק

הוועדה לבחינת מינויים במגזר הציבורי, שמאשרת מינוי של כל יו"ר לחברה ממשלתית, מתעלמת מהקרבה הפוליטית של המועמד לשלטון אם יש לו "כישורים מיוחדים". אך מי קובע מהם אותם כישורים, והאם יש סיכוי למועמדים אחרים?

תעיפו מבט על שלל דוגמאות היו"רים המזוקקים (עתירי הזיקות). אף שיש נוספים (המון) שלא פרסמנו את שמם – זו תמונת מצב לא רעה. ככל הידוע לי זו הבדיקה הראשונה בנושא שנעשתה אי פעם.
 בחודשים הקרובים ימונה מנהל חדש לרשות החברות הממשלתיות לאחר שהאחרון בתפקיד, דורון כהן, מונה לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר. אחד השמות שהועלו לתפקיד הוא עו"ד ניב פולני, המשמש כיום כיועץ המשפטי של חברת כאל. פולני הוא גם בעלה של אסתי אפלבאום־פולני, שניהלה בשנות התשעים את מטה ההסברה של הליכוד והיתה היועצת של יעקב נאמן בכהונתו כשר אוצר בממשלת נתניהו הראשונה.

אפלבאום־פולני מאיישת היום שני תפקידים ציבוריים: יו"ר פארק אריאל שרון (איילון), הממוקם בסמיכות לנתב"ג וכולל את מתחם חירייה, ומשנה ליו"ר רשות השידור.

מלשכתו של שטייניץ נמסר כי "השר לא פגש את עו"ד פולני ואינו מכיר אותו אישית". ניב פולני אמר בתגובה כי "אף אחד מהאוצר לא פנה אליי ולא הגשתי מועמדות". מפארק איילון נמסר בנוגע למינויה של אפלבאום־פולני כי "ב־15 השנים האחרונות מילאה אפלבאום־פולני שורה של תפקידים במגזר העסקי, בין השאר בשטראוס, בעלית אינטרנשיונל ובחברת ברנד ויז'ן. במקביל לניסיון המקצועי הזה, היא כיהנה כדירקטורית בחברות ממשלתיות וציבוריות. אפלבאום־פולני בעלת תואר שני במדע המדינה ובתקשורת, ומינויה אושר בוועדה המוסמכת".

איך בוחרים יו"ר דירקטוריון לחברה ממשלתית?

"כלכליסט" ערך בדיקה בקרב החברות הממשלתיות, ומצא כי רבים מממינויי היו"רים בשלוש השנים האחרונות מקושרים בדרך זו או אחרת למפלגות השלטון. עם זאת, הרי שאין להסיק כי מדובר בהכרח במינויים לא ראויים. השאלה המתעוררת היא האם היה סיכוי למועמדים אחרים שאינם מקושרים פוליטית להגיע לתפקיד, ואיך ייתכן שלוועדה המאשרת את המינוי אין קריטריונים ברורים באמצעותם היא בוחנת את המועמדים.

תהליך המינוי של יו"ר חברה ממשלתית מתנהל כך שבראשיתו הדירקטוריון של החברה בוחר יו"ר מקרב חבריו. המינוי מועבר לאישור הוועדה לבחינת מינויים במגזר הציבורי, שבה יושב נציג מהרשות הרלבנטית, איש ציבור מרשימה קבועה ויו"ר הוועדה השופט בדימוס שלום ברנר (שהחליף את טנה שפניץ). ועדה זו אחראית לבדיקת נתוני המועמד ובוחנת אם הוא בעל "זיקה פוליטית".

במסגרת בחינת הזיקה הפוליטית של המועמד לתפקיד, עליו למלא שאלון שבו הוא מפריך זיקות כלשהן לשרי הממשלה. אלא שכאן נכנס סייג: גם אם מתברר כי למועמד ישנה זיקה פוליטית למפלגה או לשר כלשהו, מינויו יכול לזכות באישור אם לדעת הוועדה מדובר באדם בעל כישורים הולמים במיוחד לתפקיד. כך למשל, מועמד לניהול נמל ייאלץ לדווח על קשרים עם שר התחבורה. אם יתברר כי היה קשר עסקי בין השניים, הוועדה תבחן אם למועמד יש "כישורים מיוחדים" שמאפילים על הקשר הפוליטי – וזאת בהתאם לעוצמת הזיקה ולאופי החברה.

מהם אותם כישורים מיוחדים, כפי שמנסחת הוועדה? אלה יכולים לבוא לידי ביטוי בניסיון אקדמי עשיר של מועמד המבקש לנהל, למשל, מוסד ממשלתי־חינוכי, או ניסיון רב־שנים בהובלת חברת ענק במגזר הפרטי עבור מועמד להנהגת חברה ממשלתית גדולה. אם המינוי הוכשר על ידי הוועדה הוא מועבר לשני שרים – שר האוצר והשר הרלבנטי לתחום – המתבקשים לאשרר אותו בחתימה אחרונה.

מדוע פעילות הוועדה לבחינת מינויים אינה שקופה?

הנה כמה דוגמאות ליושבי ראש בחברות ממשלתיות שמונו בשלוש השנים האחרונות ולמועמדים לתפקידי יו"ר: יואל ישורון הוא יו"ר הכפר הירוק ע"ש לוי אשכול, מוסד חינוכי לילדים במצוקה. בנוסף ישורון הוא חבר מועצת חולון מטעם הליכוד וחבר ליכוד מאז 1993. בתגובה לפניית "כלכליסט" הוא מסביר כי "המחוקק יצר סעיף קריטי שייהרג ובל יעבור כדי למנוע השחתה ומינויים פוליטיים, וקבע שעל אדם בעל זיקה פוליטית להיות בעל כישורים מיוחדים. עם כל הצניעות, יש לי את זה במינון גבוה: אני מרצה כבר 16 שנה בחוג למדע המדינה באוניברסיטת בר־אילן וגם במכללה באשקלון. אני איש חינוך בכל רמ"ח איבריי".

ישורון ממשיך ואומר: "אני כמו כפפה ליד כיוון שאני יכול להיות גם שר חינוך, אבל אני יו"ר מוסד חינוך גדול. שלחו אותי לשם בגלל כישוריי. השופטת ראתה את קורות חיי ולא נסתר מנגד עיניה שאני חבר ליכוד".

שבתאי צור, שנחשב לחבר ותיק ובכיר בסיעת הליכוד באשקלון ואף שימש כממלא מקום ראש העיר, ימונה בקרוב לתפקיד יו"ר חברת נמל אילת. צור נמנע מלהגיב לכתבה למרות פניות חוזרות ונשנות.

איציק עובדיה שימש כסגן ראש עיריית פתח תקווה מטעם הליכוד בעשור הקודם, וכיום מועמד לתפקיד יו"ר חוצה ישראל מטעם דירקטוריון החברה. "הוועדה לבחינת מינויים בשירות הציבורי מצאה אותי כשיר לכהן כדירקטור, ואף קבעה שאני אוחז בכישורים מיוחדים הקשורים לתחום עיסוקה של החברה", אומר עובדיה. "אני בעל ניסיון רב־שנים כסגן ראש העיר וכראש מינהל הנדסה בעיריית פתח תקווה, ושימשתי גם כיו"ר תאגיד המים האזורי מיתב. דירקטוריון החברה הוא זה שבחר אותי כמועמד לתפקיד, וכעת מתקיים הליך מסודר בעניין זה בפיקוח משרד האוצר ומשרד התחבורה".

גם יו"ר נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע) מיכאל רצון הוא חבר ליכוד ותיק, ואף כיהן כחבר כנסת מטעמה בשנים 2003–2006. מנת"ע נמסר בתגובה כי "מועמדותו של רצון לתפקיד יו"ר נת"ע אושרה על ידי הוועדה למינוי בכירים לאחר בדיקה יסודית ומעמיקה. בעבר הוא מילא כמה תפקידי ניהול, וגם אז הדבר נעשה לאחר שמועמדותו אושרה על סמך כישוריו".

ד"ר יחיאל לייטר, מי שכיהן ב־2005 כראש המטה של ראש הממשלה נתניהו ואף היה ברשימת הליכוד לכנסת האחרונה, מועמד כיום לתפקיד יו"ר חברת נמלי ישראל. "דירקטורים ממונים על ידי שרי התחבורה והאוצר, לאחר שאושרו כחוק על ידי הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות מכוח חוק החברות הממשלתיות", אומרים בחברה. הם ציינו כי לייטר הוא בעל תואר שלישי בפילוסופיה מדינית מאוניברסיטת חיפה, ובעל רקע ניהולי בכיר בשירות הציבורי.

אילן עמר, יו"ר חברת תחנות ייצור חשמל חדשות בישראל בע"מ, הוא בנו של ראש העיר נשר וחבר מרכז הליכוד דוד עמר. לדבריו, "ברשותי רזומה מכובד ועתיר שנים של פעילות ניהולית ועסקית. מצער שבשל פעילותו הציבורית של אבי, שנמשכת יותר מ־40 שנה, עליי להידרש לסוגיה זו".

"פירטתי את זיקתי לליברמן וגם את כישוריי המיוחדים"

לא רק ליכודניקים מאכלסים את רשימת יושבי הראש. זאב ליסון, יו"ר החברה לפיתוח עכו העתיקה, נחשב לאחד ממקימי ישראל ביתנו, ומיודד, לדבריו, עם שר החוץ אביגדור ליברמן. ליסון, אל"מ במיל', מדגיש בתגובה לפניית "כלכליסט" כי הוא מונה לפני כחמש שנים לדירקטור בחברה "לאחר שהמינוי אושר על ידי רשות החברות הממשלתיות, ולאחר שפירטתי את זיקתי הפוליטית לליברמן ואת כישוריי המיוחדים".

מקורב אחר לליברמן הוא אלכס ויז'ניצר שמכהן כיום כיו"ר מקורות. מהחברה נמסר בתגובה כי "היו"ר אינו חבר בשום מפלגה, ומינויו נבחן ואושר על ידי ועדת שפניץ למינוים בכירים במגזר הציבורי. לוויז'ניצר כישורים, ניסיון וותק רב בתחום התשתיות. הוא בעל תואר מוסמך למדעים מטעם הפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון, חיפה".

מוועדת ברנר נמסר: "הוועדה פועלת בהתאם להוראות חוק החברות הממשלתיות והוראות היועמ"ש לממשלה. נוהל מינוי בעלי תפקיד לחברות ממשלתיות ולתאגידים ציבוריים והוראת היועץ מצויים לנוחות הציבור באתר רשות החברות הממשלתיות"

הכתבה פורסמה היום
עדכון למה ש(אולי)קרה בעקבות הכתבה

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d