קבלו מטאפורה פוליטית: יש שר בכיר מושחת

ניסינו לברר מי השר המושחת אליו התכוון משה כחלון. הרי התוצאות

תומר אביטל וטל שניידר

״לפוליטיקה אפשר להגיע דרך שלושה שערים. מנגנון מפלגתי, כמו שאני הגעתי; נציגות של ועדים; או מטייקונים ותקשורת שם למעלה. יש מי שחושבים שהכל דיבורים. [הנוכחים צוחקים]. רק תבקשו, מה שאתם רוצים, הכנסת מלאה, אפשר להביא אולפן לשם. ואז מה קורה? אם יש כרגע במפלגה שאנחנו רוצים להקים, היא מיטיבה עם עם ישראל ועם הציבור, אבל היא לא מיטיבה עם המפלגה….

״מישהו מקרית שמונה מתקשר אלי ואמר שיש שר מסוים חשוב ביותר, באמת שר חשוב ביותר. לא אומר סתם. אמר לראש העיר: עד שלא תמנה את הרכז באיזור שלי לסגן, אני לא אתן לך. מה הוא יעשה עכשיו? רכז באיזור. השכר שלו 35 אלף שקל לחודש, עם כל הסיפור מסביב, מזכירה וזה וזה… שלושה וחצי מיליון שקל. הוא (ראש העיר) אומר לי משה, שלושה וחצי מליון שקל אני גומר את הבעיה של בית ספר. אני גם לא צריך אותו (את הסגן), ביננו, הוא (הסגן) גם לא יעשה כלום.. אוקיי. אני לא מאמין מה שאתה אומר. לקחתי על עצמי את המשימה. אני יודע לפתח קשרים. גם לפתח וגם לפתוח. אני מתקשר לאותו שר. ..אמר לי (השר) שמע כחלון – אם ההוא לא יהיה, אפסיק לו את הקו שלי, מה אתה אומר?

״הלכתי לראש העיר. האם פתרתי לו את הבעיה? (לא) הלכו שלושה וחצי מליון. ואין מה לעשות. זה הסיפור. הוא לא ייתן לך ולא ירצה לעזור לך, כי זה החיים שלו (של השר) – להיבחר או לא להיבחר. זה מנגנון מפלגתי. זה המנגנון המפלגתי ואותו הדבר זה הוועדים ונציגי הוועדים״.

משה כחלון
משה כחלון

את הטקסט הזה הבאנו כאן, בקולו של משה כחלון, לפני כמה שבועות. הפעם הוספנו את המשפט הנאמר על-ידי כחלון קצת לפני הנקודה ממנה מתחיל הוידאו שלנו, כדי להמחיש את ההקשר בו נאמרו הדברים. לפני כמה שבועות, במסגרת חוג בית, הציג כחלון בפני הנוכחים את הבעייתיות הרבה בשיטת המתפקדים, בקשר בין השרים לשטח המפלגתי ובהישענות שלהם על רכזים איזוריים בכל הארץ אשר מתחזקים את הקשר היום-יומי עם מתפקדים. אותם רכזים מצפים לצ׳ופרים מסוימים, בין השאר בצורת מינויים עם משכורת שמנה בצידם.

על-פי הסיפור שתואר בפרטים עובדתיים צבעוניים על ידי כחלון, ״שר חשוב ביותר״ במפלגה שיש בה רכזי איזור כורך מינוי של אחד מפעיליו לתפקיד עירוני (בשכר המשולם מכספי משלם המסים) בפתרון ממשלתי של איזה סבך ביורוקרטי אליו נקלעה עירית קרית שמונה. הדבר אינו מיוחד למפלגת הליכוד, אך כיוון שזו המפלגה בשלטון, הן בקרית שמונה והן במדינה, ברור שסיפור מן הסוג הזה מתרחש בשנים האחרונות בעיקר בליכוד.

מי הוא השר הבכיר? באיזו מפלגה הוא חבר?

מה אותו הסיפור שראש עירית קרית שמונה מביא בפני השר משה כחלון? מיהו הרכז הפעיל של השר הבכיר המקבל מינוי בעיריה? (או שמא לא מקבל את זה בסוף?)

את כל השאלות הללו הפנינו – טל, תומר ומתנדב חרוץ מ"מאה ימים של שקיפות" – בשבועיים האחרונים למספר רב של אנשים. פנינו לפעילים פוליטיים בקרית שמונה, לעיריה, לשרי ממשלה, לצוות של משה כחלון, למקורות בכירים בליכוד ובמערכת הפוליטית – וקיבלנו תשובות. הגענו לכאורה לשם של השר.

ואז הגיעו האיומים. גם מה"רכז" וגם מה"שר הבכיר" לכאורה. ה"רכז" צרח שיתבע אותנו וניתק לנו בפנים. השר אמר שלא משנה מה נכתוב גם הוא יגיש תביעת דיבה. ועדיין, הכתבה הייתה מוכנה. נעזרנו בייעוץ משפטי ותכננו את פרסומה תחת סייגים מגוונים. הם לא היו חסרים: אף שיש ים של עובדות הן כולן נסיבתיות. המקורות, כמו תמיד, היו בעלי אינטרס.

למרות הסייגים התכוונו לפרסם את הממצאים כי לדעתנו אם השר או הרכז רוצים לתבוע מישהו – זה צריך להיות כחלון. אלא שדקה לפני הפרסום כחלון סוף סוף הגיב. ומה הוא אמר? הוא שלל שמדובר באותו שר, או למעשה בכל שר.

בעצם, הוא הסביר כעת, מדובר במטאפורה.

הנה התגובה המלאה: ״אכן הדברים נאמרו ע״י מר כחלון. המקרה שסופר הוא מטאפורה שנועדה להסביר לקהל שאינו מעורה בחיים הפוליטיים את התופעה של עולם ההשפעות והלחצים שקיים בפוליטיקה הישראלית. כמו כן צריך להבין שבהרצאתו משה כחלון נוהג לתת דוגמאות שמטרתן להמחיש את הבעיה שמתרחשת לפעמים במציאות הפוליטית הקיימת״.

עוד הוסיף כי ״לצערנו ניתן היה להבין מהדברים שמדובר באירוע שהתרחש במלואו. השימוש בשמו של מר ניסים מלכה ראש עיירית קריית שמונה נעשה לצורך הדגמה בלבד ואין להסיק ממנו שאכן התרחש במציאות. לצערו של מר כחלון המקרה הוצג בכלי התקשורת כמקרה אמיתי ולא כך הדבר״. גם ראש עיריית ק״ש מסר בתגובה: ״לא היו דברים מעולם״.

הכחשות הן דבר אחד. חרף האיומים בתביעות דיבה הרגשנו בטוחים מספיק לפרסם את העובדות והעדויות – דברים איתם לא ניתן להתווכח. אבל כאן כחלון עצמו (שבשלב ראשון של התחקיר אף היה חשוד מבחינתנו בעצמו, בסגנון "מועדון קרב") מצהיר שהמציא, למעשה, דוגמא. משל. כאמור, לא הייתה בידינו הוכחה חד משמעית (כמו הקלטה של השר הבכיר), ומאחר ואף כחלון עצמו נסוג מהאמירה – נאלצנו לגנוז את הממצאים.

הממשלה ה-32. מישהו מזהה את המטאפורה?
הממשלה ה-32. חפש את המטאפורה

בשולי הדברים, ידוע לנו שראש עירית קרית שמונה ניסים מלכה פנה אחרי הפרסום אצלנו למשה כחלון ודרש ממנו התנצלות פומבית. בנוסף, מאז שהרמנו טלפונים – מירושלים ועד מטולה – כולם לאט לאט הכחישו את עצם התרחשותו של הסיפור הנ״ל. לא היה ולא נברא. להד״ם. אין בכלל סגנים ואפילו קיומה של העיר קרית שמונה מוטל בספק. חשנו בשלב מסוים כפושעים על ה"תעוזה" שלנו לנסות ולאשש סיפור של נבחר בציבור בדימוס המתמודד מחדש לכנסת, סיפור שהוא הביא בלשונו ובקולו.

רצינו שתקראו את הפרטים שעומדים מאחורי האנקדוטה ההזויה והמרתקת הזו, אך בסוף נותרנו עם המילה הזו – מטאפורה. למרות כל זאת, מדובר בבלוגים פוליטיים בעלי קשר הדוק עם ציבור הקוראים ולכן חשוב לנו לשתף אתכם בניסיוננו להתחקות אחר האמת ולא להשאיר אתכם לגמרי באוויר.

ואין לנו ברירה אלא לסכם כך:

הציבור הישראלי קורא ושומע על שחיתות ציבורית ועל ניצול קשרים ומעמד פסול. כעיתונאים אנו שומעים לרוב את התגובות הבאות: "מה, אתם לא יודעים שזה ככה?", "כולם עושים זאת", "כך זה עובד". ובכל זאת, אנחנו מתעקשים. כי כאשר זה מוצג, כפי שהוצג על-ידי כחלון – עם פרטים, עובדות, קשר סיבתי והתרחשות מקומית – צריך לרדת לעומק הנושא. בייחוד לאור זהות המציג וקריאתו לניקוי אורוות.

מפלגת הליכוד מנהלת את המדינה ברצף מזה שש שנים. בכל דמוקרטיה, שלטון מתמשך נוטה להשחית את האוחזים בו. זו אחת הסיבות לרענונו. הן בעיריות, הן בממשלה. אי אפשר בואכה שנת 2015 לקרוא תיגר על השלטון המכהן (של הליכוד), לבקש להחליפו, מבלי לתת פנים ושמות לסוג השחיתות שרוצים לתקן.

גם מטאפורה מקפלת בתוכה אמת. לפי תגובתו של כחלון, יש לו כוונות ואף כלים להאיר מבפנים את "עולם הלחצים" הישראלי. למרות זאת, נכון להיום, הוא נותר על הגדר ולא באמת עולה למגרש שהציבור בנה לאחר המחאה החברתית. מבחינתו עדיף לסגת מן הדוגמה המפורטת שסיפר ולו רק לא להסתבך עם ראש עיר או שר בכיר בליכוד.

עיר בכירה בצפון
עיר בכירה בצפון

אם אתם עיתונאים וקוראים את הפוסט הנ״ל, כשמראיינים את כחלון מומלץ לבקש שיחזור ויסביר: מה באמת ראו עיניו בשנותיו הארוכות במנגנון הפוליטי ואיך הוא בכלל מתכוון לנקות את הסיאוב, אם הוא לא מוכן אפילו בשלב מקדמי זה לפרט במי מדובר.

חשיפות שכאלה אולי נשמעות כמו מתכון להתאבדות פוליטית ולאיבוד כמה חברים (מושחתים). מאידך, פותח הפה יהיה אחראי לתיקון עולם. לא בשביל זה רצתם לפוליטיקה מלכתחילה?

עוד בבלוג

19 תגובות בנושא “קבלו מטאפורה פוליטית: יש שר בכיר מושחת

הוסיפו את שלכם

 1. אתם תמימים?! נראה לכם שהשר כחלון יחשוף אי פעם למה / למי התכווi בסיפורו?
  הוא הרי בא מהעולם הפוליטי המלוכלך הזה וחוזר אליו (גם אם במעמד שונה) . יש לו שכל, כנראה, לא לירוק לבאר ממנה שתה/ישתה הרבה מים….

 2. אני אומרת לכם שכחלון הוא השר הבכיר. אחרת היה מפרסם את כל העובדות הידועות לו. אם לרגע חשבתי שהוא רציני . אז לא הוא מתאים לאותו סל שמנהל היום את המדינה . ולי אין חשק בסל מיחזור

 3. אתם ממש-ממש מאכזבים עכשיו את כל מי שהחשיב אותכם לעיתונאים נועזים. אם בדקתם את הסיפור וגם מצאתם שהוא נכון וגם גיליתם את זהותו של השר – מדוע לא לפרסם את הסיפור? מה זה חשוב אם כחלון אומר עכשיו שזו היתה רק מטפורה? הרי אתם בדקתם את הסיפור ומצאתם שהוא נכון. אז אתם כבר לא תלויים בכחלון כדי לאמת אותו. למרבה הצער נראה לי שכחלון הוא לא החנטריש היחיד בסיפור הזה.

 4. אהלן אריה ותודה על התגובה. אני מצטט לך מתוך הפוסט עצמו: ״לא היו חסרים סייגים: אף שיש ים של עובדות הן כולן נסיבתיות. המקורות, כמו תמיד, היו בעלי אינטרס.. כחלון עצמו מצהיר שהמציא, למעשה, דוגמא. משל.. לא הייתה בידינו הוכחה חד משמעית (כמו הקלטה של השר הבכיר), ומאחר ואף כחלון עצמו נסוג מהאמירה – נאלצנו לגנוז את הממצאים.

  1. תומר, שאלה דומה ניתן להפנות אליכם – איך מיזם שגייס כסף באצטלה של מלחמה בשחיתות והבטיח שיעמוד בלחצים של הח"כים והלוביסטים מתקפל מול האיום הראשון בתביעת דיבה שמופנה לעברו?
   הטיעון כאילו בלי עדות של כחלון אי אפשר לפרסם אף פרט היא שטות גמורה כמובן, העדות של כחלון היא ה'טיפ' שכיוון אתכם בכיוון הנכון, הוא לא צריך לכתוב את הכתבה במקומכם. האחריות על אישוש המידע והבאת הוכחות היא על העיתונאי.

   זה יכל להיות ההישג המשמעותי הראשון שלכם מאז תחילת המיזם.

   1. אלכס אילו הייתה לי ודאות של 100% ולא הייתי מפרסם את השם- היית צודק. הייתי צריך לעבור למונגוליה. הייתי מתבייש להראות את פניי.
    עדיין אני מתבייש שלא הגעתי לוודאות 100%, אבל ניסיתי . יכולתי לא לפרסם בכלל כלום, ואז אפילו לא היית יודע שכחלון מכחיש. כן החלטתי (עם טל) לפרסם כי קיווינו שזה ייצור לחץ על כחלון לחשוף את השם + יראה לציבור למי הוא מתבקש להצביע.

    דבר שלישי שקיוויתי שיקרה זה שיגיע מידע חדש ויקרב אותנו למאה אחוז ודאות. זה קצת קרה – יש לנו שתי פגישות חדשות בנושא. אני לא אופטימי, ולא פסימי, ואני יודע לעבוד רק ככה.

    אגב גיוס הכסף לא שימש במקרה הזה. כל העבודה כאן (כמו שאר העבודה על הפרויקט עד כה) הייתה בהתנדבות. ולמרות כל זאת- הלוואי שהיינו מצליחים לאושש זאת בשלמות.

 5. זה דרכו של כחלון, וזה גם הסיבה שלא אצביע לו. גם לאחר שלא רץ לכנסת בגלל חוסר החברתיות של ביבי, הוא המליץ להצביע לביבי, פחדן, ומי שחולם שהוא יוריד את יוקר המחיה- תמשיכו לחלום

 6. המשפט הכי נכון ששמעתי בחיי
  "אלו שאכפת להם לא יודעים, ואלו שיודעים לא אכפת להם"

 7. תומר, סחתיין על העבודה שלכם. הפרוייקט שלכם הוא עבודת קודש.

  בניגוד לכמה מהמגיבים פה, אני כן יודע מה זה לעמוד מול תביעת דיבה שקרית, מול סוללת עורכי דין, וכמה זה עולה. טוב שלא פירסמתם אם אין לכם וודאות מלאה. התשלום לעו"ד בלבד היה עולה לכם לפחות 100 אלף שקלים, וממש לא בטוח שהייתם זוכים. קל מאוד לשלוח אחרים לעמוד מול מערכת המשפט ולצפות שיהיה שם צדק. מעטים יודעים שהמערכת הזו רחוקה מלהיות מושלמת, ולא תמיד השופט/ת רואה את האמת ופוסק כל פיה.

  עדיף שאת הכספים שגייסתם תוציאו על המטרה שלשמה גויסו, לא על עורכי דין…

  בקיצור המשיכו ככה, ושתהיה לכם המון הצלחה.

 8. אז יש מישהו (ידוע כנראה) בתפקיד משמעותי בעיריה ידועה שמקבל שכר על לעשות תפקיד
  רק צריך לוודא שהוא משקיע את זמנו בתפקיד במקום לנצל את שירותי המשרד בשכר של 35 אלף
  או שהוא עושה את עבודתו כראוי או שהלחץ יעשה את שלו (ואולי יחשוף למה מעסיקים אדם שאינו עושה את עבודתו)
  בלי קשר למידע הראשוני שהוביל דוקא אליו

 9. אין הרבה אופציות לשר מושחת מהליכוד בממשלה הקודמת, כל האופציות:
  יוסי פלד, זאב בנימין בגין, יובל שטייניץ, בנימין נתניהו, יולי אדלשטיין, גדעון סער, מיכאל איתן, דן מרידור, משה כחלון, ישראל כץ, לימור ליבנת, גלעד ארדן, משה יעלון וסילבן שלום.

 10. מי שבכל זאת סקרן לדעת בסבירות מאוד גבוהה מיהו אותו "רכז אזורי", יכול להיכנס לאתר עיריית קריית-שמונה (מתוך אמונה שמדובר באותה עיר ולא מטפורה…), לרשימת חברי מועצת העיר, ועם קצת תחכום ומעט הבנה פוליטית למצוא את השם שבו כנראה מדובר. לגבי זהות השר זו משימה מעט יותר מורכבת (ניסיתי למצוא בגוגל כמות דומיננטית של תמונות משותפות של אותה דמות עם שר כלשהו – ללא ממצא משמעותי), אבל אפשר כמובן לשער במי מדובר.

 11. רק תיקון קטן – מפלגת הליכוד מנהלת את המדינה משנת 1977 עם הפסקה קטנה ונפלאה של 3 שנים בראשותו של ראש הממשלה יצחק רבין ועוד כשנתיים אומללות בראשותו של ראש הממשלה אהוד ברק.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: