בדיקה: כמה השתכרו חברי הכנסת לפני הכנסת?

כ-41,000 שקל לחודש. זה שכרם של חברי הכנסת ב־2017 – שכר שרק מעטים יכולים לחלום עליו במדינה שבה מחצית מהשכירים משתכרים פחות מ־7,000 שקל. מצד אחד השכר הגבוה המשולם לנבחרי ציבור אמור להבטיח עצמאות פיננסית לאוחזים במשרות כה רגישות. מצד אחר, חברי הכנסת נהנים משכר תלוש מהמציאות בקנה מידה בינלאומי.

עד כמה תלוש? יעיד על כך מחקר שערכה הכנסת עצמה, ובו התברר כי בהשוואה לפרלמנטים אחרים שכר חברי הכנסת הוא הגבוה במערב, ביחס לשכר הממוצע הנהוג באותה מדינה.

אז החלטנו לבדוק אם חברי הכנסת החדשים שדרגו את שכרם ותנאיהם בבית המחוקקים בהשוואה למשרתם הקודמת. בניגוד לכנסת הקודמת שאליה נבחרו כמה מנסיכי המחאה החברתית, אל הכנסת הנוכחית הגיעו לא מעט מומחים כסוג של קריירה שנייה.

מהסקירה עלה כי לא מעט השתכרו יותר בתפקידם הקודם, במיוחד אם באו מעולם הרפואה, שוק ההון ושירותי הביטחון. כמה מבין 46 חברי הכנסת החדשים (שלושה נוספים חזרו לאחר פסק זמן), הגיעו מהרשויות המקומיות, שם השתכרו שכר דומה. המשתדרגים הגדולים הם עסקנים או עובדי עמותות שחלקם הכפילו ואף שילשו את שכרם.

 • הרשימה המלאה למטה

אלא שההטבות לא עוצרות בגובה התלוש. חברי הכנסת נהנים גם מתנאים מצוינים – רכב צמוד, שלושה עוזרים, תקציב הוצאות בסך 100 אלף שקל לשנה (להוצאות "קשר עם הציבור"), לעתים החזרי הוצאות נוספים מהמפלגה, משלחות לחו"ל במימון הכנסת או גורמים פרטיים ועוד.

הכנסת מתכנסת שלושה ימים בלבד בשבוע, ובסך הכל כ־100 ימים בשנה. בימים אלה נמצאים חברי הכנסת בעיצומה של פגרה אימתנית בת שלושה חודשים שבה הם ממשיכים להשתכר שכר מלא אך אינם חייבים דין וחשבון לאיש (לפחות 105 מחברי הכנסת ממאנים לחשוף את יומני פגישותיהם). ראויים לשבח חברי כנסת שללא היסוס חשפו את שכרם הקודם, כדוגמת יהודה גליק, שרן השכל ואלי אלאלוף. ציון לגנאי לח"כים שסירבו אפילו לומר במה עסקו טרם הכניסה לכנסת כגון אמיר אוחנה, אורן חזן וז'קי לוי שמומלץ לקרוא את מה שמסר.

אולם ללא ספק עבור רובם – אין מדובר בשדרוג.

אגב, הרשימה גם מגבירה את שקיפות הנבחרים, ולחשוף בהמשך הדרך ניגודי עניינים במידה ויהיו.

אגב, לא מעט מחברי הכנסת שעמם שוחחנו לצורך גיבוש הנתונים הלינו כי ימי העבודה בכנסת דווקא עמוסים מכפי שציפו. "אנחנו משתכרים למעשה פחות ממינימום, בחלוקה לפי שעות", היתה תלונה שנשמעה כמה וכמה פעמים. אולי בגלל זה בשנים האחרונות, וביתר שאת בקדנציה הנוכחית חברי הכנסת שוב ושוב דנו בתנאיהם, שיפרו אותם, ואף התעלמו מהמלצות ועדה ציבורית שעסקה בהם. בתקציב הקודם הקואליציה אף סירבה לגבות את המלצת שר האוצר לקצץ ולו בסכום סמלי משכרם.

השאלה הנותרת כעת: האם תנאי העבודה של הח"כים הם הגורם לניתוק של רבים מהם מהציבור שאותו נשבעו לשרת, או שאת הניתוק הם הביאו מהבית, וחלקם ממשיכים לעשות לביתם גם לאחר השבעתם?

הנה התוצאות כפי שפרסמנו במגזין דהמרקר:

12

 • (תיקון לגבי רחל עזריה – תנאיה זהים)

3

7 תגובות בנושא “בדיקה: כמה השתכרו חברי הכנסת לפני הכנסת?

הוסיפו את שלכם

 1. מבחינתי אתה ממש מלאך. עם כל המרץ והעבודה שאתה משקיע, בבוא היום אחרי 120 מקומך בגן העדן עם כל המלאכים. אני מדגיש-רק אחרי 120.
  שנה טובה ובריאות טובה

 2. תודה רבה תומר. הלוואי ויכולתי לתמוך באתר.
  לצערי גם אני נמצא בין אלו שמרוויחים היום פחות מ-7 נטו, וזאת למרות שאני עובד בשתי עבודות (עבודות כפיים לצערי, אני לא כל כך טוב בלימודים, ולא הצלחתי במכירות).
  תודה על האתר שלך.

 3. היכן כל היתר? כמו ח"כ של יהדות התורה או סתיו שפיר? דרעי? ועוד

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d