שקוף מתפתח ככלי תקשורת מרכזי

פתאום שמתי לב לכמות האייטמים שהעלנו ב"שקוף" בשבוע האחרון

1. הראנו כי משרד רה"מ בוחן מהלך שיאפשר לתעשיות לזהם יותר. הוא עושה זאת בזמן פגרת בחירות ומבלי לשתף את הציבור.
2. בכתבה אחרת בדקנו איך מתמודד שר התחבורה החדש עם מבול פניות ציבור לאחר שפרסם את הטלפון האישי – ומדוע הוא לא מעדיף שיפנו למוקד.
3. בכתבה שלישית סקרנו כיצד חברות התרופות מממנות רופאים.
זהו תחילתו של סיקור צל מיוחד להסתדרות הרפואית בישראל – שהמו"לים של "שקוף" ביקשו. נמשיך לכתוב על הר"י, מתוך כוונה להעמיק בסוד כוחה של האגודה העות'מאנית המייצגת חלק גדול מהרופאים בישראל, ומשפיעה על הבריאות שלנו.
4. בסדרת הכתבות על אסדת הגז (אנחנו כלי תקשורת עם תקציב שהוא עלות השכר של יונית לוי, כן?) – חשפנו השבוע כי הטיעון המרכזי שמשמיעים בנובל אנרג'י, כי הגז ממנו יוביל להפחתת השימוש בפחם מזהם – מוליך שולל.
5. כחלק ממיזם ראיונות לייב עם המועמדים הפחות-מוכרים מקצות הרשימות לכנסת, שמענו את התכניות של חגי רזניק – לשעבר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, והיום מספר 7 ברשימת העבודה-גשר.
אגב, זה הזמן להגיד שהליכוד וכחול-לבן סירבו לתת לנו מרואיין כלשהו מהעשירייה השלישית. פחדנים.

Image may contain: 2 people, people smiling
מתוך האתר


תהיו אתי עוד כמה רגעים.

6. במקביל ראיינו בלייב את את ד״ר עופר קניג מהמכון הישראלי לדמוקרטיה.
מהראיון גיליתי, למשל, שבעקבות הבחירות החוזרות האורך הממוצע של כהונת כנסת ירד ל-2.6 שנים. זה משקף מערכת לא יציבה ומשילות פגומה, ורק ביוון (!) המצב חמור יותר.
7. כתבה נוספת (אנחנו עדיין בשבוע בודד, כן?) חשפנו שאורח הכבוד בטקס הקמת המרכז לחקר הסרטן בטכניון היה בוריס קרסני – הלוביסט של חברות הסיגריות. הראנו את הבעייתיות של קשרי ההון-שלטון-טכניון האלו.
8. עוד הצענו השבוע, מיזם מלהיב בשם "הגרלת השוויון" – שיסייע לנבחרי הציבור בכנסת הבאה לעסוק ב… ציבור. הסברנו בדיוק איך זה יעבוד ונשמח לפידבק (ומתנדב/ת שתסייע להגשים זאת).
9. אתם עדיין איתי? כי השבוע גם הוצאנו לאור תחקיר רחב היקף שהתומכים שלנו ביקשו: חשיפה מעמיקה של מערכת התכנון והבנייה בישראל.
בחדרי חדרים מתכנסות ועדות התכנון ומחליטות עבורנו איפה נגור, כמה זה יעלה לנו, באילו בית ספר ילמדו ילדינו, כמה רחוק ניסע לעבודה וכמה זמן נעמוד בפקק. איך זה עובד? בדקנו לבקשתכם.

Shakuf Logo - Square - White לוגו שקוף
הלוגו שלנו. למה פיל? https://shakuf.press/elephant


10. גם פרסמנו שרה"מ מסרב להחזיר כספים וחליפות בניגוד לכללים. וחשפנו התשלומים המופרזים לוועד הבית בבניין של אריה דרעי. ובדקנו את היומן עשיר ההשחרות של מירי רגב. אה, ואיתרנו אלו משרדי ממשלה מסרבים לענות לבקשות חופש מידע מהציבור – בניגוד להנחיות. הנגשנו אפילו איזה מידע מוסתר.
11. והיו פולו-אפים וכתבות על חומרים שלנו השבוע בדהמרקר, וגלובס והארץ ו"הכל כלול" ורשת ב'.
12. כמה השתנה מתחילת הדרך כשרק התחלתם לעקוב ולתמוך במאה ימים של שקיפות?
אז יצרנו כתבה או שתיים בשבוע. ראו לאן זה התפתח!
***
החלום לכלי תקשורת בועט, שלא מועד לבורות השגרתיים, ולא תלוי בבעלי הון ופוליטיקאים – קורם עור וגידים. העיפו מבט בעצמכם באתר: אני בטוח שהלב שלכם יתמלא בגאווה.

בזכותכן נהיה תוך 5 שנים מכלי התקשורת שמעצבים את המציאות במדינה הזאת. וזה חדשות טובות לכל שוחרי המנהל התקין והדמוקרטיה. נכון, עשיתי אינספור טעויות בדרך. אילו הייתי כשרוני יותר, זה היה קורה אפילו מהר יותר. אבל תודה לאל אני מוקף באנשים כישרוניים שהתגייסו בכל נפשם להרפתקה התקשורתית הדמוקרטית הזו – Nir Ben-Zvi Assaf Nativ Maya Kroll Yael Finkelstein Asaf Michael Elazary עידן בנימין. הם גם כתבו את הכתבות המשובחות המפורטות כאן.

מהצוות
חלק מצוות שקוף


ותודה בעיקר לך. בלעדיך זה לא היה קורה.
לא איתנו, ועדיין על הספסל? הצטרפו עכשיו ל-2,627 המו"לים כדי שנבעט חזק יותר!

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d