על סדינים, מספרות ותיבת כלים לפיקוח על השלטון

אחר הצהריים לוהט אחד המספרה שלי בירושלים הייתה סגורה – אז לקחתי סיכון ובדקתי מספרה חדשה. זה הסתבר כרעיון מצוין. בשעה שתלתלי האֲפרוֹ שלי צנחו על הרצפה – התגלגלה לידי שיחה על מעון רה״מ הממוקם ליד.
רחוקת-משפחה שלה, טענה הספרית, עבדה בבית של הזוג נתניהו. היא הייתה עדה למסעות רכש הזויים, בין היתר של סדינים למיטה. "19 אלף שקל", חזרה ואמרה, "19 אלף שקל עלו לנו הסדינים של שרה".

פידלתי בחופזה הביתה, התיישבתי מול המחשב ושיגרתי שאילתה נסערת לברר אם זה נכון. בלשכת רה״מ התייחסו אלי באדישות. חודשים של תחינות ולחצים – לא עזרו. גם לא העובדה שמדובר ב(המון) כספי ציבור בהם לכאורה נרכש פריט שעלותו איננה סוד מדינה. חיפשתי חנויות רלוונטיות ופניתי לעובדי המעון – גם לאב הבית דאז מני נפתלי. כולם פחדו לענות.
במשרד רה"מ ביקשו שאפסיק להטריד אותם, ולא הצלחתי להצליב את המידע.

צילם: Agustin Fernande

לבסוף חבר במשרד רה"מ גילה לי שלעולם לא יענו לי. במקום, הציע שאפעיל נוהל שהיה שמור באותם ימים למעטים – חוק חופש המידע. "ככה לא נוכל להתחמק".

גיגלתי את החוק. כשקראתי אותו – שפשפתי את עיני. יש אשכרה חוק שמאפשר לכל אזרח לבקש כל מידע שמצוי בידי הרשויות. והמדינה? חייבת למסרו (תחת סייגים שונים – למשל אם איננו פוגע בביטחון המדינה). אגב נתניהו עצמו אישר את החוק הזה בקדנציה הראשונה שלו. בכל מקרה התפרעתי ודרשתי על הדרך את כלל הוצאות המעון הרשמי. זה לקח קצת זמן אבל בזכות החוק והמספרה הסגורה, חשפנו את ההוצאות השערורייתיות של הזוג נתניהו מהכיס שלנו על ניקיון, אירוח וטיפוח.
זו הייתה הפעם הראשונה שהוצאות המעון פורסמו והן התבררו כשערורייתיות.

הפרסומים הובילו לקיצוץ ההוצאות במיליוני שקלים ולחקירות פליליות. גיליתי גם שהם רכשו מכיסנו בגדים בחצי מיליון שקל. בעזרת כלי תחקיר פומבי נוסף חשפתי שהיה רק ראש ממשלה אחד בעבר שהוציא יותר. ניחושים מי?
גם נתניהו, רק בקדנציה הראשונה שלו בשנות ה-90.

בזכות הכתבות הגיעו אלי סיפורים נוספים על שימוש נלוז בכספי ציבור. אחד מהם למשל היה תקציב הגלידה של נתניהו. גיליתי שהוא הוציא כ-10,000 שקל בשנה על גלידה פיסטוק, ועוד מגלידריה בבעלות הספר לשעבר של ילדיו (מה הקטע עם מספרות?)
איך גיליתי? בעל עסק שנבר בקביעות במאגר ההתקשרויות הפומבי של בפטורים ממכרז של המדינה (כדי לבדוק אם יוכל להציע הצעות רכש טובות יותר) – מצא את מסמך הגלידה והעביר אלי.
יממה לאחר הפרסום – תקציב הגלידה בוטל.

עד מתי?

והנה מה שחשוב לקחת מהסיפור הזה (מעבר לכך שראש הממשלה שלנו הוא קמצן חולני ובזבזן כרוני) >> יש שלל כלים ומאגרי מידע פתוחים לכולם. אפשר דרכם לחשוף שחיתויות, ולהבין אילו החלטות מתקבלות מתחת לרדאר.

אז ריכזתי במסמך אחד את כל המאגרים והכלים שאני מכיר: האתר הסודי בו מתפרסמות כלל החלטות המדיניות, טיסות של נבחרי ציבור, שאילתות, ועוד ועוד. הוספתי בונוסים כמו מדריך איך לדבר בוועדה בכנסת, מפת הבעלויות בתקשורת וכל דבר רלוונטי למי שרוצה לעלות כיתה.

במסמך יש בונוס: מאגרי משרות במגזר הציבורי והשלישי, תכניות התמחות והכשרה למי שרוצה ללכלך ידיים, ולעבוד בתוך המערכת למען כולנו.

בהצלחה, ואני פה להתייעצויות!
*
באוגוסט אשלב בהודעות שלנו בקבוצה שלנו זרקורים נוספים על כלים ומידע.
ידע הוא כוח, והפגרה של הכנסת היא תקופה נהדרת ללמוד איך הדברים בישראל (לא) עובדים ❤️‍🔥

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: