כך מרצ מכסה את גרעונה

כ-31 אלף איש עבדו בקלפיות ביום הבחירות האחרון. קברינטי המפלגות, הכושלים ביום יום, התקשו גם כאן לגלות תושיה לוגיסטית. לא מעט סיעות – מיש עתיד ועד ישראל ביתנו – עיכבו את תשלום שכרם של עובדי יום הבחירות –  אף שהכסף הועבר לקופת המפלגה עוד מלפני הבחירות בדיוק כדי למנוע מקרים כאלו.

במהלך התחקיר התברר כי יש גם מפלגה שלא הלינה שכר – מרצ. אלא שאחת הסיבות לכך היא שרק לה יש אינטרס עליון להעביר את השכר – הוא חוזר אליה בעסקה סיבובית.

Logo_Meretz

מדובר בפטנט מקורי להעשיר את הקופה הריקה. מפלגת השמאל בחרה להעסיק בעיקר עובדים שמסכימים להחזיר את שכרם על עבודתם בקלפי – כתרומה למפלגה. מבין 3,000 עובדי מפלגת השמאל בקלפיות הרוב התחייבו לתרום את הסכום שקיבלו או את רובו (שכר יום עבודה מלא בבחירות לפני מס עומד על כ- 1580 שקל).

השכר המצרפי הזה מצטבר לסכום לא קטן בכלל. בבחירות 2013, מסתבר, הצליחה מרצ להזרים לקופתה תרומות של עובדי יום הבחירות בסכום של כמיליון שקלים, לפי הערכת המפלגה.

כספי ציבור שנועדו לעובדים

מרצ היא היחידה שפועלת כך. בעוד שניתן להתרשם עמוקות מהעסקת עובדים המזוהים אידיאולוגית עם המפלגה עד כדי כך שהם מסכימים להיות המתנדבים היחידים בקלפיות, מבדיקה עולה כי מדובר בטריק חשבונאי אסור לפי ועדת הבחירות. הוא אולי אף גרוע מהלנת שכר כי הוא מאפשר למפלגה להעשיר את קופתה על גבי העובדים, אף שהפכו מרצונם לתורמים. הכספים הממלכתיים האלו שיצאו מאוצר המדינה יועדו לתשלום שכר והזרמתם למפלגה אסורה בחוק. ועדיין במרצ מתעקשים שהתרומות חוקיות משום שהן נלקחו נפרד.

השיטה עבדה כך: במהלך איתור העובדים ליום הבחירות נתנו במרצ עדיפות לכאלו שהסכימו לתרום חזרה את הכספים. בעת הרישום לקחו מהם את פרטי כרטיס האשראי. העובדים קיבלו צ׳ק באותו סכום שתרמו- וחשבונם התאפס. במילים אחרות מרצ שלשלה לכיסה את הכסף שהעובד היה אמור לקבל, לאחר שהלה הסכים לתרום אותו. אלא שהצ׳קים של מרצ לעיתים חזרו ולכן כמה העובדים הללו למעשה שילמו על כך שעבדו בקלפי, אף שבמרצ טוענים כי כרטיסי האשראי עדיין לא גוהצו.

יו"ר ועדת אחת הקלפיות שעבד עבור מרצ סיפר "נותנים לך צ'ק ומחייבים אותך באשראי כנגד. אתה לא מקבל תשלום. כלומר הם משלמים ביד אחת ומחזירים את זה לעצמם ביד שנייה". לדבריו "זה נראה לי מוזר מאוד אבל הסכמנו כי אנחנו תומכים במרצ".

OLYMPUS DIGITAL CAMERAהעובד הוסיף כי "חייבו כבר את כרטיס האשראי שלי אבל הצ'ק חזר כי הפקדתי אותו כנראה לפני הזמן. הפקדתי שוב, בזמן, והוא שוב חזר. הפעם בגלל שלא היו מספיק פרטי זהות על הצ'ק. בבנק הפועלים אמרו לי שהם נתקלו בהרבה צ'קים חוזרים במרצ בגלל כל מיני תקלות. ניסיתי לדבר עם מרצ – לא ענו ולא חזרו. עכשיו, בעקבות הפנייה שלך דיברה איתי ממרצ מישהי בשם מיכל ואמרה שאשלח לה את הצ'ק בדואר והיא תטפל בזה. בינתיים שילמתי עבור יום העבודה בבחירות".

אחרת הוסיפה ״זה שמפלגה מעסיקה מתנדבים במהלך הקמפיין זה חוקי למהדרין והרבה מפלגות עושות את זה מאז קום המדינה ועד היום. הכסף של יום הבחירות הוא משהו אחר, כי זה כסף שהמדינה מעבירה ישירות לפעילים שמאיישים את הקלפיות והמנגנון, גם פעילים מפלגתיים, כי מי שעובד בקלפי מטעם מרצ או הבית היהודי הוא עובד מדינה לכל דבר שהמפלגה שמה שם כדי להשגיח על טוהר הבחירות. ומרצ – ורק מרצ – עושה שמה קומבינה״.

מרצ, אגב, מרוששת. המפלגה נקלעה לגירעון של כשבעה מיליון שקל אותו היא נאלצת לממן כיום דרך החזר הלוואה חודשי שמן לכנסת.

לבסוף ולפני התגובות ראוי להדגיש שמרצ, כהרגלה, פעלה בשיתוף פעולה מלא עם הכתבה והסכימה לענות על כל השאלות בשקיפות מלאה ומהירה. אני מציין זאת משום שרוב המפלגות מסתפקות בתשובות לקוניות להחריד, מסרבות לספק נתונים הנוגעים לתקציבם ובכלליות לא מאמינות בזכות הציבור לדעת מה נעשה בכספו.

ועדת הבחירות: בכיר במפלגה התחייב שהכסף יעבור לעובדים

בוועדת הבחירות מבהירים כי מהלך שכזה מנוגד לכאורה לחוק, אף שהכספים קודם עברו אצל העובדים. לדבריהם "החוק קובע שאנו מעבירים את התשלום לאותם אנשים שעבדו בבחירות באמצעות הסיעות- וזה צריך לעבור לעובדים. אנחנו אף מחתימים גורמים בכירים בכל המפלגות שהם מתחייבים שהכספים יעברו בתום הבחירות לעובדים שעבדו ביום הבחירות. אסור למפלגה להוריד מהסכומים תרומות ומענקים".

עוד הדגישו כי "מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס דרשה התחייבות גם של רואה חשבון מוסמך שהכספים ישולמו אך ורק לעובדים שעבדו בבחירות. לאחר שאנו מקבלים התחייבויות מבכיר במפלגה ומרואה חשבון מטעמה אנו משלמים למפלגה מקדמה. בתום הבחירות המפלגה מעבירה לנו רשימה שמית של כל האנשים שעבדו בבחירות – כולל חתימה של רואה חשבון שווידא שהכספים מועברים לעובדים- ולא נשארים במפלגה. רק אז אנו מעבירים להם את היתרה- 10%".

ממרצ נמסר בתגובה: "התשלום למרבית עובדי הקלפיות כבר שולם ועד לשבוע הבא ישולם במלואו לכל העובדים, זאת תוך הקפדה על עמידה בזמן שנקבע על פי החוק ולפי מספר המשמרות שבוצעו בפועל בהתאם לפרוטוקולים של ועדת הבחירות. לגבי נושא התרומות, מדובר בטענה חסרת יסוד. למרצ תורמים רבים במהלך כל השנה, לא כל שכן בתקופת בחירות, ואנו מעריכים את ההירתמות המבורכת של אנשי מרצ לטובת המפלגה".

עוד הוסיפו כי "בפני כל העובדים הודגש כי התשלום עבור יום הבחירות יבוצע במלואו ואינו כרוך בתשלום התרומה בשום צורה שהיא, לא קוזז ולא יקוזז שום סכום בגין התרומה ועובד שיבחר לתרום למפלגה, בכל סכום בו יבחר, תיגבה באופן נפרד מתשלום השכר והיא מבוססת על חופש הבחירה והרצון של העובד".

אם הגעתם עד לפה בואו תכירו את המפלגות שהלינו שכר לבני נוער
אם הגעתם עד לפה – תכירו את המפלגות שהלינו שכר לבני נוער

8 תגובות בנושא “כך מרצ מכסה את גרעונה

הוסיפו את שלכם

 1. עד כמה שזכור לי. הייתי אמור לעבוד בשביל מר"צ בבחירות
  להבנתי לא הייתה כל אפשרות של תשלום. מראש העבודה הייתה בהתנדבות. (זה קצת התמיה אותי) הבעתי רצון לעבוד בקלפי. הם התקשרו כדי להציב אותי ביום וזמן מסוים. לשאלתי לגבי שכר או תשלום כלשהו נאמר לי שזה בהתנדבות. עד כמה שזכור לי אלו היו פני הדברים. לא עבדתי בסוף כך שאין לי אפשרות לומר מעבר לכך.

 2. אם המדוברים הינם חברי מפלגת מרצ, זה נשמע לי סביר לחלוטין. עבודה ביום הבחירות איננה בסיס לפרנסתו/ה של אף אחד/ת, ומאידך, השקפה בבחירות היא זכות של הרשימות, לא של אנשים.

  ואני אינני תומך במרצ כלל וכלל.

 3. הם עושים את זה כבר שנים. כתבתי על כך (ואז מחקתי, אז לא נותר זכר) לפני כמה שנים בקפה של הדה-מרקר, אחרי שהגעתי לפגישת הדרכה לקראת עבודה בקלפיות בבחירות 2009.
  בזמנו לא היה לי מושג בכלל שמקבלים שכר תמורת העבודה הזו. באתי בהתנדבות כתומך המפלגה (והצבעתי עבורם גם אז וגם מאז). אבל כשהוזמנתי לשולחן מזכירות שם כדי להסב על שם המפלגה צ'ק שנרשם אישית על שמי מקופת ועדת הבחירות המרכזית די הזדעזעתי. ונטשתי.
  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1244683
  (יש שם בערך 4 שגיאות עובדתיות במשפט האחד שמזכיר אותי, אבל מילא).
  העיקר, כרגיל, הוא השקיפות – לפחות אז, לא הובהר ולא נעליים. אם המחוקק חושב שהמפלגות זכאיות לעובדים בשכר בקלפי, אז מן הראוי שהמפלגות לא יעשו עליהם עסקה סיבובית.

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d