הבלוג של תומר אביטל

חרף הביקורת, שקד, לפיד ואדלשטיין הם פוליטיקאים מרשימים. מיזם חדש לצמצום הקיטוב

קשה לקפוץ מעל חומת השחור-לבן בתקופה המפלגת הזו. אנחנו מעודדים פוליטיקאים כאילו היו קבוצת כדורגל. אבל עדיף שזה יהיה הפוך: שנשפוט אותם כמו קוטג'. נבדוק כל יום מחדש אם פגו תוקף. נבחן בעיניים טריות ובשיפוטיות מרחיבה כיצד שירתו אותנו. אחרת נגן על אנשים שאולי פוגעים בנו, ונפגע באנשים שאולי עוזרים לנו.
איך אפשר לעשות זאת? דרך התנסות בדעות מסתייגות ולא נחרצות.

אז החלטתי להשיק פינה אישית חדשה בה אחפש דברים חיוביים אצל אנשים שאני נוהג לבקר. למה? כדי להנמיך חומות ולהזכיר, לכל הפחות לעצמי, ששום דבר איננו שחור ולבן.

אתחיל עם ח"כ איילת שקד. כתבתי אינספור מאמרי ביקורת נגדה וכתבות שחושפות איך היא פועלת נגד האינטרס הציבורי.
ועדיין. שקד היא פוליטיקאית מרשימה ביותר.
היא צמחה פוליטית מלמטה, דרך השטח, לאחר שהקימה תנועה ציבורית ("ישראל שלי"), ולמדה את רזי השלטון כיועצת בלשכת נתניהו בזמן כהונתו כיו"ר האופוזיציה. היא נבחרה כח"כית בפריימריז ורק מאוחר יותר הפכה לשרה. זה נדיר. לא מעט נבחרים משתדרגים רק משום שהם מקורבים ליו"ר המפלגה.

קובץ:Ayelet Shaked in 2015.png – ויקיפדיה
איילת שקד

שקד קידמה כמה מהלכים נהדרים לרווחת כלל תושבי ישראל כמו מתן סיוע משפטי חינם לקורבנות עבירות מין. סיוע לאנשים שנקלעו לפשיטת רגל, ופיקוח על עמותות שעדיין מוגדרות כאגודות עות'מניות (ההסתדרות).

כשרת משפטים שקד הסכימה בצורה נדירה לחשוף הצבעותיה בוועדת השרים לחקיקה (ועדה שאינה מחויבת בשקיפות אף שהיא גוזרת את גורל החוקים).

זו שקיפות ברמה גבוהה מאוד: שקד הסכימה להיות חשופה לביקורת נרחבת, ולספר בריש גלי כל שבוע מחדש מה עמדותיה ובכך לפתוח אינספור חזיתות. היא אחת מתוך ארבעה שרים בלבד שהסכימו לשקיפות הזאת. לעומתה מדי קדנציה אנו רואים עשרות שרים פחדנים שמסתתרים בקביעות מאחורי החלטות הוועדה, מבועתים מביקורת ציבורית ולא ראויים לגזור גורלות.

זו נקודה שחוזרת שוב ושוב בחייה הפוליטיים. שקד תמיד עומדת מאחורי דעותיה, ואף מפרסמת מאמרים מפורטים על האג'נדה שלה. כך אפשר להבין בדיוק מה תקדם כפוליטיקאית, וממה תסתייג. אי אפשר לומר זאת על רוב הקולגות שלה במשכן.

ושוב, גם אם אינני מסכים עימה, אני מעריך את העובדה שהיא שקופה, עקבית ובעלת תפיסת עולם מנומקת.

זהו. לא קל, אבל אני עומד מאחורי כל מילה פה.

הפסקת פרסומות:

 #לאשחורלבן 2: יאיר לפיד

אחרי שקד המשכתי ליאיר לפיד. לאורך השנים כתבתי אינספור מאמרי ביקורת וכתבות שחושפות את מחדליו.

ועדיין, לפיד הוא אדם מרשים. הוא עזב משרות מכובדות, נוחות ומכניסות בעולם התקשורת, האמנות והבידור למען שירות הציבור. בנוסף, במקום לצנוח עלינו כמועמד משוריין, הוא הקים מפלגה עם תנועת שטח וגדודי מתנדבים, והשיב לרבים את ההתלהבות מפוליטיקה ואמון בה כמנוע לשינוי.

יאיר לפיד – ויקיפדיה
יאיר לפיד

כשר אוצר הפעולה הראשונה שלו הייתה מתן תקצוב לניצולי שואה. בהמשך הקים נבחרת דירקטורים: בזכותו ממונים כיום לניהול חברות ממשלתיות אנשים עם כישורים – במקום קשרים. זה דרש עימותים לא פשוטים ומנע ממקרי שחיתות רבים מבכלל להיוולד. הוא התנה מענקים במיצוי כושר השתכרות (כלומר שאנשים שיכולים לעבוד, יעבדו – לפני שיקבלו הטבות מהכיס הציבורי. ש"ס ביטלו זאת בהמשך), הקל על יבוא מזון, וביטל את מוסד שר בלי תיק והקטין הממשלה ל-18 שרים בלבד (הליכוד ביטלו זאת בהמשך).

לפיד עוסק בהסברה ללא הרף והתראיין ברחבי תבל קודם כל כישראלי ורק אחר כך כפוליטיקאי שמתחרה על השלטון. כלומר הוא לא רוצה להגשים את מאוויו בכל מחיר. עם זאת, הוא לא מהסס להביע דעה מפורטת בכל תחומי החיים (יש לו אפילו פודקאסט), וחשף את הצהרת הונו המלאה.

הוא מכבד את התקשורת. דבר נדיר. לא מעט קולגות חסרות עמוד שדרה שלו במשכן תוקפות את מי שמבקרן במקום לנסות ללמוד מכך ולהשתפר. לפיד גם נגיש יחסית – עונה לחלק ממגיביו ברשתות ולעתים לסיירי השקיפות שלנו בנימוס.

יש לי הרים של ביקורת עליו ועל מעשיו, אבל אני גם מאמין שאכפת לו.

 #לאשחורלבן 3 ספיישל תשעה באב: יולי אדלשטיין

לאורך השנים כתבתי אינספור (אפילו יותר) מאמרי ביקורת וכתבות שחושפות אותו במערומיו.
ועדיין, אדלשטיין מרשים. בניגוד ללא מעט ח"כים שכוכבם דרך באמצעות עסקנות ובר מצוות, הוא החל את דרכו כאקטיביסט ציוני שפעל באומץ למען מדינת ישראל ומסורבי עלייה.

Image may contain: 1 person, sitting
יולי אדלשטיין

לאחר שנים בכנסת, הצליח להפוך ליושב הראש שלה, ואז פעל בהתמדה להנמיך הלהבות בין המפלגות, ולהזכיר לפוליטיקאים שהעם מצפה מהם ליותר. בד בבד הגביר את השקיפות השלטונית. בימיו החל שידור ישיר מוועדות הכנסת באיכות גבוהה, ושודרגו הנכסים הדיגיטליים של בית המחוקקים שלנו; יוסדו מאגרי שאילתות וחקיקה ברי חיפוש.
כל אלה מאפשרים לנו להבין מה מייצר המקום החשוב במדינה.
אדלשטיין גם שכלל את מרכז המבקרים של המשכן וכך הנגיש את מרכז העצבים הדמוקרטי – לכולם. כל זאת בשעה שהרשות המבצעת משתרכת מאחור ונותרת קופסה שחורה.

ב-2017 אף ייסד את היחידה לפיקוח פרלמנטרי (כת"ף) במטרה להגביר את יעילות הפיקוח של הח"כים על הממשלה. בשנה שלאחר מכן עיגן נוהל שמטיל סנקציות על עובדי ציבור שמסרבים להתייצב בפני ועדות הכנסת. חשוב.

מוקדם לשפוט את תפקודו כשר בריאות, והוא גם אכזב אותי קשות במסיבה שערך לפני שההנחיות נכנסו לתוקף.
ועדיין, לא הכל שחור ולבן. הפעולה הראשונה שלו כשר הייתה השקת אתר עשיר בנתונים שמשקיף את הטיפול במגפת הקורונה. הוא גם לא חשש להתעמת עם סלבס כמו עומר אדם שהפרו הנחיות ואף גער בח"כים שהסתובבו בלי מסכות והפעילו קשרים כדי להיבדק.
אני מאמין שאכפת לו מהמדינה.
זהו. לא קל, אבל אני עומד מאחורי כל מילה פה.

בחודשים הקרובים אפרגן לאנשים נוספים שאני מבקר תכופות ולא מסכים עימם. סטיי טיונד
תומר אביטל
עיתונאי, סופר ומורה ליוגה. לפרטים המלאים כנסו לבלוג שלי בשם תומר אביטל

5 Replies to “חרף הביקורת, שקד, לפיד ואדלשטיין הם פוליטיקאים מרשימים. מיזם חדש לצמצום הקיטוב

  1. נהנה מאוד לקרוא את הגיגיך המאלפים. טוב שיש אדם כמוך. במקום שאין איש השתדל להיות איש. תודה.

  2. סחטיין תומר, כתבת יפה מאוד. חשוב להדגיש את המורכבות במציאות שלנו ואת הגוונים הרבים שלה

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.