אסטרטגיות לניווט שיחות חולין למקומות מעניינים

מדי שנה מאתרת קנדה מנהיגים צעירים מתחומים שונים ומעבירה אותם יחד שנת ההעשרה ומפגשים עם אישים מרתקים. התקבלתי אליה לפני כעשור, וזה שינה את חיי. נפגשתי שם עם ביל קלינטון, סגנית מזכ"ל האו"ם, סופרים, תסריטאים, שחקנים ומדריכי יוגה. עצם העובדה שהם ישבו איתנו נסכה בי, אני חושב, המון ביטחון להמשך הדרך.

וזה גם היה פרקטי. חלוצים מכל קצוות תבל סיפקו לנו אסטרטגיות מקוריות להתנהלות איכותית. קלינטון למשל, לימד אותנו כיצד לכבוש אדם במהירות והתסריטאי לן בלום צייד אותנו בטכניקות ללכידת קוראים. לאורך השנים גיליתי בעצמי עוד שלל אסטרטגיות להקסמת זרים ולניווט שיחות חולין למקומות מעניינים.

להמציא מחדש את הסמול טוק 

אתם כבר יודעים את זה. בן השיחה שלכם מחליט אם הוא רוצה להמשיך לדבר אתך תוך כמה רגעים. אלא שיש שיטות, עקיפות וישירות, להצית ניצוץ בבן השיחה שלכם אפילו אם אתם מר שעמום. לא פחות חשוב, האסטרטגיות האלו לכל הפחות יעזרו לכם להנות יותר משיחות תפלות.

התמונה שמצאתי כשחיפשתי 'שיחה' במאגר תמונות חינמי
זו התמונה שמצאתי כשחיפשתי 'שיחה' במאגר תמונות חינמי

1. מסתוריות – כששואלים אותך שאלות תפלות (מה אתה עושה? מאיפה אתה?) אפשר להימנע מסיפוק תשובה חד-מילתית כמו "הייטק" או "ירושלים". למעשה, שאלות בנאליות הן העיתוי המושלם להתבלט. תבראו מבעוד מועד עובדות ייחודיות על מקום מגורכם ועבודתכם. במקום להגיד "אני מהנדס" אפשר לענג את השואל בחידה. "אני בעבודה בה אני משנה את הדרך שבעזרתה תרכוש כרטיסי טיסה"; אפילו "אתה יכול לנחש?" פשוט, מניסיון, מעורר התלהבות ומפיח חיים בשיחות חדגוניות.

2. רשימות מכורבלות – כולנו מחווטים להסתקרן ולדרוש חשיפת רשימה בשלמותה, לא משנה כמה הנושא משעמם, כאשר היא עטויה למחצה. למה אני מתכוון? אם תרצו לדבר למשל על מקום שמיוחד לכן בו תוכלו להגיד: "משכן הכנסת הוא המקום השני האהוב עלי בישראל". בן-השיח תמיד, אבל תמיד, יסתקרן וישאל, "מה הראשון?". אז תוכלו להתפלמס על המקום שבאמת מרגש אתכם.

זה עובד מצוין, אגב, בדייטים.

3. לנסח מחדש את הבסיסי – יצירתיות לא חייבת להוביל להמצאות משנות עולם. אפשר להשתמש בה גם כדי להעמיק סמול-טוק שנכפה עלינו מכל עבר. את "במה אתה עובד?" אפשר לעצב מחדש לשאלה שיותר מזמינה עומק בסגנון "איך אתה מעביר את הזמן שלך?'

4.כשלא מבינים משהו שאמרנו בשיחה זה די מסתכל, נכון? אז הנה טריק להגדלת הסיכוי שאנשים באמת יקלטו את מה שאתם רוצים להגיד: לומר "כנראה שלא הסברתי את זה טוב", במקום להתחפר ב"לא הבנת" הביקורתי והסוגר. לא רק זה. גם במקום "אתה צודק", ירענן ויחמיא יותר משפט כמו: "לעולם לא ראיתי את זה ככה".

5. שתפו בתשוקה –מה שייזכרו בסוף מהשיחה זה מה שדיברתם עליו בהתלהבות. זה יכול להיות מיזם התנדבותי, תחביב מקורי או עיסוק שאתם אוהבים בכל הלב. שימו לב שבכל סרט הוליוודי גרוע יש לגיבור איזה תחביב הזוי – אם זה נהיגת מרוצים או דיג. למה? כי כיף לשמוע אדם שמתלהב ממה שהוא עושה – לא משנה מה זה. לכן אני עשוי לספר גם בשיחות ראשונות על תשוקות שלי כמו מוזיקה או על משבר שנקלעתי עליו לאחרונה בעבודה. השיחה ברגע הופכת למשמעותית יותר כי זה מעודד דיבור שכולל רגשות, שהוא תמיד מעניין יותר משיח על ארועים. אפשר לעזור לזה לקרות גם דרך שאלה פשוטה "איך הרגשת?" ביחס לארוע מסוים.

תוצאת תמונה עבור adam sandler
אדם סנדלר – מומחה ביצירת תשוקות ממוקדות

זה לא רק מרתק את השומע, אלא גם יכול להניב פירות של ממש. כשהכלכלן ג'פרי סאקס ביקר בתוכנית שלנו, השיחה נשארה במחוזות הבנאליות. אבל כשסיפרנו לו בכנות על בעיות בפרויקט שניסינו ליזום (רעיון כושל מספר מיליון לשלום עולמי) – לפתע נפתח והפנה את הקשרים שלו בעיתונות האמריקאית.

6. נעיצת עובדה במקום שאלה – כדי להעיר את בן השיח. שאלות לא תמיד עובדות, במיוחד מול שתקנים. מה שיכול לעורר הוא קביעת עובדה, ללא סימן שאלה בסופה. במיוחד עובדה שתעורר אצלם רגש. כדי לחלץ מידע מח"כים שתקנים, למשל, אני לפעמים מחליף את השאלות במשפטים פרובוקטיבים כמו "החוק שהגשת חסר סיכוי", או "אבל ככה בחיים לא תמונה לשר". מדהים לראות אותם מתעוררים לחיים ומספרים לפתע את מה שעל ליבם.

7. גלגלי הצלה – תמיד אפשר להגיד שבדיוק למדת קסם שאתה רוצה לבדוק. בקשו שייבחרו בלב בספרה בין אחת עד עשר. חכו כמה שניות ואז חשפו בפניו שהמספר הוא שבע. זה מה שכולנו בוחרים ב-99% מהזמן.

להקסים זר, קלינטון סטייל

לא האמנתי, אבל כאשר היה במונטריאול, הנשיא ביל קלינטון, שטיפס עד לחדר הסגלגל בזכות כריזמה מעלפת, הסכים להיפגש עם חבריי למלגת "סובה". מלבד המגנוט הפסיבי שהוא משדר מתוקף היותו נשיא לשעבר, כל מנגנוני הכיבוש שלו פעילים. קלינטון דאג לא לדבר אלינו כקבוצה וניגש לכל אחד בנפרד. הוא שאל שאלות סוף-קורס (איך קוראים לך? מאיפה אתה?) אבל תמיד בליווי מבט עמוק בעינינו שנשאר שם שנייה מעבר לדרוש.

תוצאת תמונה עבור קלינטון
ביל קלינטון כשהיה צעיר ונראה כמו היום

רגע השיא היה כאשר נופף בידע החדשותי שלו. הוא המשיך להתעדכן באופן קיצוני בסדר היום העולמי וכך מקים גשר לשיחה עם כל אינדיבידואל. עם הקולגה הברזילאית שלי הוא שוחח על דיסק פופולארי חדש שיצא במדינה שלה, עם הניגרית דיבר על מחקר ניגרי לשימוש באנרגיה ירוקה. זה היה חורף, ואותי הוא שאל אם ירד שלג בירושלים. הוא מביית את החדשות ומתעל אותם. זה הכפיל את הרושם של הנוכחים ונתן תחושה של עניין טבעי שלו ברקע שלנו.

8 תגובות בנושא “אסטרטגיות לניווט שיחות חולין למקומות מעניינים

הוסיפו את שלכם

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d