ממה אני מתפרנס? השקיפות מאחורי מאה ימים של שקיפות 

פוסט מתעדכן מדי שנה אך נכתב בשנת 2015 כשיצאתי לדרך עצמאית:

יותר מ"מה, באמת כולם מושחתים?" השאלה ששואלים אותי הכי הרבה עכשיו היא "ממה אתה מתפרנס?" לפחות פעם ביום. לפעמים תשע.

 • רשימת משלמי השכר שלי לאורך השנים: בתחתית הפוסט

זה בסדר גמור. אני פשוט קצת עייף מלענות, אז מעכשיו יש פוסט! התשובה בקצרה: פרילנסריות, חסכונות, אופניים, אין ילדים, דירת שותפים (שותפות).

באריכות: בדוחק. אך אני נמצא בדיוק איפה שאני רוצה להיות. הציעו לי כמה עבודות בחודשים האחרונים, ואף שאני לא שולל להשתעבד מחדש, אני ממש נהנה ומרגיש שזכיתי להיות הבוס של עצמי. זה קשה יותר (איכשהו אני עובד יותר מתמיד), וכל שבוע אני צריך להסביר להוריי מה זה "מאה ימים של שקיפות", ולמה לא רואים מזה כסף. גם זה כל כך לא מתגמל- שתוקפים אותך מדי שבוע על היותך פוליטי, על היותך שכיר-חרב בשעה שאתה עושה את הכול למען איזה אידיאל ערטילאי. אך אני מסופק מקצועית יותר מאי פעם (ומישהי זיהתה אותי ברחוב ואמרה שהיא קוראת כל פוסט שלי בשקיקה!). מה גם מיזם כזה יכול לפעול רק כך – ללא מו״ל ועורך שיכולים להרוג סיפורים.

Capture
מהעין השביעית

אבל עשית את כל זה רק כדי לבנות את הקריירה שלך!

אה, כן. עכשיו זה הקטע שבו אני מראיין את עצמי, ולא נותן לעצמי להתחמק מהשאלות הקשות. אז הנה הראשונה:

נו באמת, יצרת את המיזם הזה כדי לבנות את הקריירה שלך!

זה הדבר הכי מוזר שאני שומע. קודם כל, כל אחד יכול היה לעשות את זה. דבר שני, הקריירה הייתה הדבר האחרון שחשבתי עליו. למעשה, ההפך הוא הנכון – חשבתי שאף אחד לא יעסיק אותי אחרי הפרסום ב"הדסטארט". הרי אחשב ל"סוס פרא", סדין אדום. זה אמור היה להיות המסמר האחרון בארון העיתונאי שלי. לאור מפת האינטרסים הצולבים והמנוגדים בעולם התקשורת – קל להיות "שרוף". כבר הייתי, עוד לפני היוזמה, בכמה מקומות. למרבה ההפתעה עכשיו קורה בדיוק ההפך – קצת מחזרים אחריי. כמו שקרה, אגב, אחרי שקטלתי את היח״צנים – והציעו לי עבודה במשרד יחסי ציבור.

רגע רגע, מה? מסמר אחרון? רצית לעזוב את התחום?

אני עיתונאי כעשור. בשנתי האחרונה ב"כלכליסט", וביתר שאת אחרי שהתחלתי לעבוד ב"עובדה", רציתי מאוד להתפטר. רציתי חופש ארוך. בא לי היה לבחור מחדש במקצוע, אחרי שבחרתי בו (לשמחתי) כבר בגיל 21. אבל לא היה לי אומץ. שלא תבינו לא נכון, אני אוהב להיות עיתונאי. חולה על זה. זה חלק מהזהות שלי כיום. כל יום מתגלגלים אליי סיפורים מסמרי שיער שאני מרגיש חובה אישית להוציא, או שאני מבין איך ליזום בעצמי סיפורים משמעותיים. משמעותיים לדעתי.

ועדיין ב"כלכליסט" הרגשתי אחרי כמה שנים רפטטיבי, וב"עובדה", אחרי כמה חודשים – חנוק. זה אולי יישמע מצחיק, אבל נראה לי שיותר מכך שב״קשת" הרגשתי כבורג, הפריעו לי אלמנטים יומיומיים כמו אופן-ספייס נטול חלונות. התחלתי לרקום באותם ימים את המיזם ממיליון סיבות שכבר כתבתי עליהן בכל מקום אפשרי, וידעתי שאתן לזה צ׳אנס אחרי עובדה. וזהו.

אם המיזם ייכשל בגיוס, חשבתי, אוכל לפחות להגיד שניסיתי לטלטל את המערכת, באמת ניסיתי. ואז באמת ארגיש זכאות לחופש מהזירה הזאת. לטיול שבסופו אחליט אם לבחור מחדש בעיתונות – או במקצוע אחר. ממש לא קיוויתי שהמיזם ייכשל – אך הערכתי שסיכוייו קלושים.

אז חשבת שלא באמת תגייס 100,000 שקל?

הערכתי שהסיכוי להגיע ליעד הוא כ- 5% (קראו על אנשי חמשת האחוזים). וזה היה בסדר. חצי ממטרת המיזם היתה לעורר דיון ציבורי סביב נושא השקיפות. ידעתי מה אעשה אם אצליח – אך באותה מידה הסתפקתי בלאתגר אנשים ולשחרר קריאה של "תתעוררו ותשתתפו! אנחנו במציאות שבה צריכים חוקרים פרטיים כדי להבין מה חברי הכנסת עושים!" חברים היו אופטימיים יותר והעריכו שאגייס 50,000 שקל. טעינו.

אחרי "עובדה" השקתי פינה בערוץ 9 אצל יעקב אילון (היה נהדר ובועט. עד שסגרו אותנו), תקופת אבטלה קצרה וגם טיסה לפסטיבל "ברנינג מן" (השבוע הטוב בחיי). בין לבין גם פרויקט מיפוי שקיפות של ישראל עבור עמותה בינלאומית (global integrity), טורים וכתבות פה ושם. אבל ברגע שראיתי שהמיזם תופס תאוצה, חלום הטיול הארוך הלך והתרחק ממני והתהווה רעיון חדש – עיתונאי עצמאי.

בסוף יותר מ-1,600 איש תרמו סכום מצטבר של 160 אלף שקל מכספם הפרטי, והבנתי שהציבור בחר עבורי. וזה הרגיש נפלא ונכון. אני עדיין לא סגור על זה שאני רוצה להיות עיתונאי למשך שארית חיי. ממש לא. טיול ארוך בטוח יגיע בעתיד, ואני מקווה שיהיה לי אומץ גם לגוון בהמשך.

אז ממה אתה מתפרנס עכשיו?

אה, נכון. אז ככה: כפי שכתבתי למעלה – אין לי הרבה הוצאות (רווק, רוכב על אופניים). אני גם כותב פרויקטים עיתונאיים (כלל מקורות ההכנסה שלי בתחתית הפוסט). החודש, למשל, הכנתי פרויקט ענק למגזין TheMarker, וכתבות במקומות כמו ׳לילה כלכלי׳, ׳תכנית חיסכון׳, ול׳ליברל׳. פה ושם טורים (למשל, ל׳עין השביעית׳), ומזמינים אותי גם להרצאות ולסדנאות, שזה הכי כיף (יש לי הרצאה אש על המערכת הפוליטית, כדאי לכם). מעבר לכך יש הצעות מפתיעות כמו עריכת דוח על הכנסת בנושאים מסוימים, תמלוגים (מצחיקים) מהספר שכתבתי והתחלתי גם לעשות מסיבות רווקים ובת מצוות (סתם, סתם!)chain-297842_640

כל זה לא בר קיימא, זה ברור. אילו לא הייתי חוסך בעשור האחרון, הייתי כבר מזמן מקבל את אחת ההצעות. אכן הסכמתי להצעה אחת – לאתר חדשני מגניב לעיתונות מבוססת מידע (ביג דאטא), אלא שהפרויקט שלהם נגנז בסוף. גם סירבתי להצעה משתלמת אחרת אחרי שהבנתי שהיא כוללת ניגוד עניינים פוטנציאלי (הבוסים קשורים לגורמים שאני אמור לבקר). בכל מקרה, בינתיים זה בסדר. אזהרת קלישאה: היקום חייך אלי כשהחלטתי ללכת אחרי הלב.

אתה לוקח כסף מהמיזם?

בדף גיוס הכספים של המיזם לא פירטתי את אופן השימוש בתקציב, אבל אחרי שהכסף גויס הצהרתי בפייסבוק שלא אמשוך משכורת. באמת חשבתי שאלו יהיו 100 ימים. אבל רק להפיק את הסדנאות והסטיקרים וכל התשורות שהתחייבתי לגביהן, ולבנות מתודולוגיה (שחצי ממנה שובשה עקב הקדמת הבחירות), ולצד זה לדבר כל יום עם אנשים, להיפגש, לוודא סיפורים, לבקש תגובות, לכתוב באתר, להפיץ ולשכתב – לוקח לי הרבה יותר זמן ממה שתכננתי. ועוד לא דיברנו על הקדמת הבחירות – תקופה שבה אי אפשר לחוקק חוקי שקיפות והאריכה את הפרויקט בהרבה. בקיצור, אני חושב לבקש שכר סמלי. אם אחליט לעשות זאת, אבקש אישור מהתורמים במייל שיישלח לכולם ויעניק להם אפשרות להסתייג מכך.

עדכון 2016 – ביקשתי אישור וקיבלתי!

עדכון 2017 – – בהתאם למה שהתומכים ביקשו בסקר האחרון, אני מושך באישורם בשנה האחרונה כבר שכר אמיתי שהם קבעו: כ-8,260 בחודש!

וכדי למנוע ניגודי עניינים, הנה פירוט כל מי שקיבלתי ממנו שכר מדי שנה: 

כל מי ששילם לי ב-2015

  • כתבות: חדשות 2, קשת, ערוץ הכנסת, דהמרקר והארץ, ליברל, הערוץ הראשון ומבט שני, 15 דקות (כתיבת דוח על תחב״צ), העין השביעית, וואלה!, ג׳רוזלם טיימס, סיוע לאתר אינסיידר, ׳עם עובד׳ (תמלוגים על "המשכן"). תרומות למיזם (בתקציב השקוף).
 • סדנאות ושונות: הרצאה במרכז להעצמת האזרח, בסדנא לידע ציבורי, בית מדרש אלול, המכללה למנהל, המרכז האקדמי שלם, מכינת מיצר, תגלית, פורום מנוף בליכוד (קרן קונרד), אגודת הסטודנטים של אונ׳ ת״א, ישראל חופשית, שתיל (שיעור ׳הנעת המונים׳), פורום קהלת, מכינה קדם צבאית חנתון וסדנאות במכללה למדינאות. עמותת קהילתיים (אממ..הדרכת קייטנת תאטרון קצרה בקיץ).

כל מי ששילם לי ב-2016

  • כתבות: דהמרקר, הארץ, קשת, ג׳רוזלם טיימס, חדשות 2, חדשות 10, ליברל, קשת (חי בלילה), ערוץ הכנסת, ישראל חופשית (תחקיר הוצאות דת), שכר מהמיזם "ימים של שקיפות" (שמתבסס על תרומות קטנות).
  • סדנאות והרצאות: לימוד קורס ׳עיתונות יוזמת' בסמינר הקיבוצים, סדנת גיוס המונים ב'שתיל', עתיד מכללות טכנולוגיות (סדנת עיתונות אקטיביסטית בבתי ספר), בית ספר גינסבורג האורן ביבנה והריאלי בחיפה, אגודת הסטודנטים בן גוריון, הרצאה במקומות הבאים: מנהל קהילתי דב-הוז, מכללת תל-חי, מכינת הנגב, מכינת תבור, פאב 'אבן ירושלמית', 'צעירי העבודה', ישיבת מקור חיים, עובדי 'פייזר', חברת מוסדות חינוך – הרצאת 'עונג שבת', מזא"ה 9 – מוסדות חינוך (הרצאה בסלון החברתי), מכינת 'מרחבים', חברת הטיולים 'דעת', קיבוץ אלונים, תכנית הצוערים לשירות המדינה, 'נובה', סדנא בנושא אקטיביזם עבור יחידת השליחים של הסוכנות היהודית, חוגי בית ברחבי הארץ (תזמינו אותי :), אישה לאשה (סדנה אקטיביסטית לפעילים, מומן בסיוע הפדרציה היהודית בניו-יורק). כמובן שגם שלל הרצאות וסדנאות ללא תמורה לגופים ללא תקציב.
  • שונות: כתיבת מחקר לפורום קהלת (בנושא אגודות עותמניות), לימוד יוגה (אני מורה טרי), סרטון ל- JCCA על שקיפות, ייעוץ בבניית אתר לאדם פרטי (500 שקל), ויזמאס – הקמת קרן תחקירים (בבנייה. טרי), ארגון העיתונאים (החלפה בחלקיות משרה את ענת באלינת שיצאה לחופשת לידה. קידום חופש עיתונות והכשרת כתבים. הסתיים), עם עובד (תמלוגים על 'המשכן').
 • מימון טיסה במסגרת משלחת עמותת 'גשר' ומשרד התפוצות להכיר את הקהילה היהודית בדרום אפריקה.
  • הערה חשובה לגבי הטיסה לדרום אפריקה: במסגרת יוזמה להגברת הלכידות בחברה הישראלית טסנו יחד (עיתונאים בכירים משלל כלי תקשורת, אקטיביסטים ופקידי ממשל – מכל גווני החברה הישראלית) לשבוע. המטרה: להכיר אחד את השני ואת הקהילה היהודית בדרום אפריקה. חשבתי שהמימון לטיסה הוא על חשבון עמותת גשר (שגם זה בדיעבד גרוע). לאחר הטיסה, עליה דיווחתי בלייב, הבנתי שהשתתף במימון משרד התפוצות (ידעתי שהוא מעורב, לא הבנתי עד כמה). הייתה עלי החובה לבדוק מי המממנים. זו טעות שלי שלא וידאתי מראש ואני לוקח עליה אחריות מלאה. זה כמובן לא ימנע ממני לסקר את המשרד המיותר הזה, אך מראית עין חשובה לעתים יותר מהדבר עצמו. לכן טיסה זו הייתה שגיאה. אין לי ביקורת על טסים אחרים (טסו מכל התקשורת הישראלית), וגם לא על גשר או משרד התפוצות. זו הייתה טיסה חשובה וסופר מעניינת. רק שאני, ספציפית, לא אשתתף בכאלו בעתיד.
  • חשוב לי להדגיש, מעולם לא טסתי על חשבון גוף שביקש שאכתוב כתבה כלשהי, על חשבון כלי תקשורת, או על חשבון חברה מסחרית – חרף אינספור הצעות. וכעת עיביתי את רשימת האיסורים שאני נוטל על עצמי. כן, אני עושה טעויות, אין לי עורך (חוץ מכם), ואני לומד תוך כדי תנועה. לא נותר לי אלא להתחייב להימנע משגיאה דומה בעתיד, להיזהר להבא כפליים וכמובן תמיד לדווח לכם הכל.

כל מי ששילם לי ב-2017 (מעודכן עד ל31 בדצמבר)

  • כתבות: 'דהמרקר', ערוץ הכנסת, אתר 'מידה' (שני מאמרים), מאקו, 102FM (פודקסטים), התנועה ליהדות מתקדמת (מחקר על להב"ה שעדיין לא פורסם), מעריב, קודה (כתבות לתאגיד על הסיאוב בשלטון המקומי), כל-מיני הפקות (הנחיית 6 פרקים עם שני עיתונאים עצמאיים נוספים – לתכנית תחקירים על עוולות בירוקרטיות שתעלה ב-2018), עמותת שקוף.
  • הרצאות בתשלום: מצפן – עושים ציונות, מכללת ספיר, מעוז, צעירים בירוחם, המרכז לחינוך משלים הר אדר, מדרשת שכטר, מכינת מיתרים לכיש, מט"ח, אונ' בן גוריון, מכללה אקדמית להנדסה, המרכז לטכנולוגיה חינוכית, האונ' העברית (הרצאה ל'תלפיות'), בית ספר בית חינוך ירקון, חניכי 'ישראל חופשית', חטיבת ביניים 'גוונים', מדרשת שדה בוקר, 'עתידים – צוערים לשלטון המקומי', קיבוץ גן שמואל, 'פייפאל', חולון, רמת גן (הרצאה בקומה השנייה), אונ' ת"א (הרצאה למתמחי האונ' בעם), הרצאה בערב של 'ואהבת"א' על פרשת השבוע. החברה העירונית אריאל (סדנה באירוע מנהלים של מרכזי קהילה של עיריית ירושלים והנחיית פאנל על אברה מנגיסטו), התמרה ואי.סי.אקס (הרצאה לממונים על חופש מידע), האגודה לשמירת זכויות הפרט (הרצאה), האונ' העברית.
  • כמובן שגם הרצאות וסדנאות וחוגי בית ללא תמורה לגופים עם תקציב קטן.
  • עוד: עמותת גוונים – מחקר לבדיקת היתכנות לאפליקציה שתשלב מומחים שיפרשו חדשות יומיומיות (500 שקל),  משרד החינוך – בוחן בגרות ב"ניו מדיה" (בודק בלוגים שמקימים תלמידים. ממש מגניב), בזכות (סדנת פייסבוק).
 • שווה כסף: משתתף השנה בתכנית להגברת הלכידות החברתית בישראל "קולאב" – במימון הפדרציה היהודית של ניו יורק – במאי טסתי עם הקבוצה לשבוע בניו יורק על חשבון הפדרציה. (לאורך השבוע נפגשנו עם חבר'ה מגוונים מהפדרציה וביקשתי מהם כסף למיזמי עיתונאות. בינתיים אף אחד לא תרם). דיזינגוף סנטר – נותנים לנו בהנחה ניכרת (מלבד הוצאות) חלל קטן מאוד לשבת בו למען 'קרן התחקירים' ו'מאה ימים של שקיפות', בדומה לגופי תקשורת אחרים שהם תומכים בהם. אני יושב בחלל (זה חדרון קטנטן) יום-יומיים בשבוע. שותפי למיזמים גיא מרגלית יושב בו בקביעות (תודה רבה לאחד ממנהלי הסנטר שהציע לנו את החלל- דן פילץ). תנועת הנוער היהודית BBYO – הרצאות בכנס השנתי של התנועה בדאלאס, טקסס  -דיברתי עם נערים יהודים מכל העולם על דמוקרטיה ותקשורת עצמאית. כמו כן ראיינתי למול בני הנוער את ח"כ חיליק בר. (הם מימנו בתמורה טיסה ושהות ל-4 ימים – אך לא שילמו על ההרצאות). שותף בצוות הייעוץ מסוף יולי באפליקציה להנעת המונים DROVE (ואמור לקבל אופציות יום אחד – כמות מזערית). חבר בוועד המנהל של הסדנא לידע ציבורי (נבחרתי ביולי 2017. בהתנדבות). חבר נבחר בארגון העיתונאים.
 • אגב, אני עוסק פטור. כלומר, כעיתונאי ממסדי הרווחתי הרבה יותר (בטח כשביקשתי לעזוב). כעת לא עומד לרשותי מערך הסיוע וגם לא ההטבות הנהוגות במערכות התקשורת, וזה בסדר גמור! כסף הוא לא אחד מתחביביי. אני מאושר להתפרנס כך, חופשי מכל תלות. וזה משתפר משנה לשנה. תודה שאתם מאפשרים זאת!

כל מי ששילם לי ב-2018 

  • כתבות: עמותת שקוף (התקציב פומבי להחריד, לרבות השכר, ואין לנו תורמים גדולים או קרנות), I24 (ראיון), "רשת" (פינות ב"צנרת", ותכנית אקטיביזם בשם "הרשת החברתית"), "כאן" (הקלטת פודקאסט "המדריך לדמוקרטיה"), פינות בערוץ הכנסת הקודם, טורים לגלובסמעריב, מאקו.
  • סדנאות והרצאות: אני מרצה לתקשורת ואקטיביזם בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. משרד המשפטים (הרצאה בהשתלמות לעובדיהם), תיכון קריית שרת, אונ' ת"א, לוטם אסטרטגיות (הרצאה לעובדי מדינה בהכשרה מקצועית), עיריית ת"א (הרצאה לעוזרים של חברי המועצה ובמזא"ה 9 בסלון החברתי), התמרה (הרצאה לממונים על חופש מידע), תיכון כצנסלון, בי"ס הריאלי, G&S Travel (משלחת מחו"ל), הסמינר הישראלי, עמותת רבידים, סדנאות לחניכי "ישראל חופשית", הקרן לחברה האזרחית, ידידות טורנטו (הרצאה) עמותת ידידי המכללה החרדית, "אולפן בית", מכון שחרית, קיבוץ רבדים. מרכז איאן ראנד וקרן ברל כצנלסון (הנחיית דיבייט ביניהם על תפיסות כלכליות), אוניברסיטת אריאל, אורט (סדנת כתיבה למורים), עמותת דרכים (הרצאה).
  • כמובן שגם הרצאות וסדנאות וחוגי בית ללא תמורה לגופים עם תקציב קטן.
  • שווה כסף: לינה בסופ"ש במלון גורדון שחברתי יעל קיבלה, טיסה לכנס PANAMA GLASS (מארגני הכנס שילמו לי את הטיסה והעברתי בו הרצאה). לינה ב'וונדרלנד' בקופנגן.
  • שווה כסף כללי: התקבלתי בעבר לסדנת מנהיגות אצל קרן שוסטרמן. מאז הסדנא, באפשרותי (ובאפשרות אלפי הבוגרים האחרים של הקרן) לבקש מלגה – מדי שנה – לדברים שקשורים לפיתוח מקצועי אישי. כך למשל קיבלתי סיוע בגובה של כ-450 שקל למימון טיסה לכנס שקיפות ומידע פתוח במדריד בחודש ספטמבר, מלגה לשיעורי כתיבה ספרותית וכו'. הקריטריון לקבלת מלגה הוא להיות בוגר של סדנת המנהיגות, ושהמענקים רלוונטיים למקצוע שלי. זהו.

כל מי ששילם לי ב-2019

 • כתבות: עמותת שקוף (התקציב פומבי להחריד, לרבות השכר, ואין לנו תורמים גדולים או קרנות), טורים ל"גלובס" ול"צינור", Middle East News (ראיון).
 • סדנאות והרצאות: רוטס טראבל (הרצאה למשלחת מחו"ל), קורפלו ו-GotFriends (2 הרצאות לעובדי הייטק), קרן שחף (קידום מסרים ברשתות החברתיות), בי"ס מקיף עמקים תבור (הרצאה לתלמידים), המרכז הבינתחומי ומפעלות המרכז הבינתחומי, ישראל חופשית (סדנאות), מתנ"ס ערבה, רוטס טראבל (הרצאה לעורכי דין מארה"ב), קרן שחף (הרצאה- קידום מסרים ברשת), המרכז הבינ"ל לכנסים (הרצאה), אונ' בן גוריון, מרכז הספר והספריות בישראל (הרצאה בספריה), תיכון קריית שרת, פנזינג (הרצאה אחת בבר), המכללה האקדמית כנרת, מוסדות חינוך ת"א (הרצאה ב"סלון החברתי).

כל מי ששילם לי ב-2020 

 • כתבות: עמותת שקוף (התקציב פומבי להחריד, לרבות השכר, ואין לנו תורמים גדולים או קרנות), מאקו
 • סדנאות והרצאות: מרצה לתקשורת ואקטיביזם בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי, ישראל חופשית (סדנא לפעילים חברתיים). עם עובד (תמלוגים על 'המשכן').

כל מי ששילם לי ב-2021 

 • כתבות: עמותת שקוף (התקציב והשכר פומביים להחריד, ואין לנו תורמים גדולים או קרנות)
 • סדנאות והרצאות: מרצה לתקשורת ואקטיביזם בסמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי, עירוני ה' חיפה, קרן רמון, שגרירי רוטשילד, טפינגו, מרכז קהילתי מורשה.

כל מי ששילם לי ב-2022 

 • כתבות: עמותת שקוף (התקציב והשכר פומביים להחריד, ואין לנו תורמים גדולים או קרנות). "העמק תקשורת" – כתבת וידאו שמיועדת לתאגיד.
 • סדנאות והרצאות: מרצה לתקשורת ואקטיביזם באוניברסיטת ת"א, סמינר הקיבוצים ובמרכז הבינתחומי. מכינת תבור, תיכון חדש ת"א, מכון הרטמן, אונ' בן גוריון. עם עובד (תמלוגים על 'המשכן').

כל מי ששילם לי ב-2023 (עד מאי) 

 • כתבות: דמוקרטTV
 • סדנאות והרצאות: מרצה לתקשורת ואקטיביזם באוניברסיטת ת"א ובמרכז הבינתחומי. מכינת תבור, תיכון חדש ת"א, מכון הרטמן, אונ' בן גוריון. איגוד האינטרנט הישראלי. תיכון חדש ת"א. החוויה הישראלית. 
 • עם עובד (תמלוגים על 'המשכן'). 

 

כמובן שאני מקדם פעילות חברתית כל הזמן, ועורך אינספור חוגי בית וסדנאות ללא תמורה לאנשים פרטיים או גופים עם תקציב קטן.

***

*אם שכחתי גורם כלשהו – מדובר בתום לב. העירו לי במייל ואתקן מייד.

26 תגובות בנושא “ממה אני מתפרנס? השקיפות מאחורי מאה ימים של שקיפות 

הוסיפו את שלכם

 1. כל הכבוד. אתה מהווה מודל לאזרחות למופת! אני בעד שתמשוך שכר סמלי. או פחות סמלי. אתה משאב משמעותי במיזם.

 2. תמשוך משכורת, תמשוך.
  כך תמשיך להיות מחויב למיזם, תמשיך להיות פנוי אליו, וחלילה לא מחויבות לטייקונים ובעלי כוח תקשורתי. עדיפה המשך מחויבותך למיזם ולקהל התורמים וכמובן לשקיפות.

  תודה!!
  מאחד שלא תרם גרוש

 3. שלום תומר. כל הכבוד.
  לא תרמתי. אבל אני רוצה בכל זאת לומר:
  1. תמשוך משכורת.
  זה מצב דפוק שפעילים חברתיים עושים עבודת קודש בהתנדבות.
  כי זה הרי תמיד מזמנם הפנוי, על חשבון משפחה או פנאי ועולה להם כסף (תמיד יש הוצאות נלוות).
  המודל העתידי הוא גוף שממומן על ידי הציבור ומשלם לפעיליו משכורת. פעיל חברתי במשרה מלאה- היה אתה החלוץ!
  2. אמור בגאווה- כן. הפרויקט הזה הוא הקריירה שלי. דרכו אני אבנה. כי המצב הטוב ביותר הוא כשיש התאמה בין הפרט לאידיאל. מה הבושה? למה להתחבא?
  ענווה קיימת בך בלי להתאמץ.
  בהצלחה

 4. מה שהיה ידוע וברור לגבי קשריו ההדוקים, אך סמויים, של משה כחלון עם הטייקונים, מתברר כעת יותר ויותר.
  האג׳נדה של משה כחלון היא לדאוג לאינטרסים של הטייקונים: קובי מיימון, יצחק תשובה ושות׳.. כל הסיפור של הקמת ״מפלגת כחלון״ זאת היא הרי קנונייה של הטייקונים שרצו להשיג לעצמם מפלגת ״לשון מאזניים״ ובעזרתה לסחוט את ממשלת ישראל.
  זהו בדיוק מה שקרה, לביבי הרי אין אפשרות להקים קואליצייה בלי כחלון, ולכן הוא נכנע כעת לכל הדרישות של הטייקונים; אבל זאת רק ההתחלה, כי לטייקונים יש תיאבון גדול….
  לכן אל תתפלאו אם כחלון יאפשר לטייקונים גישה נוחה לכספי הפנסיה שלכם, על מנת לסכן אותם בהרפתקאות נדל״ן הזויות, אל תתפלאו אם משה כחלון יפשיר עבור הטייקונים את קרקעות המדינה ויתן להם הרבה זכויות, אל תתפלאו על כך שהוא מאפשר להם לעמוד בראש מונופולים על חשבון אוצרות הטבע של המדינה.
  אם לא תתעוררו בזמן, תשארו בלי מכנסיים.. כי משה כחלון הוא ״שכיר חרב״, סוחר שווקים ערמומי שדואג לאינטרסים של נותני החסות שלו (דרך אגב, כמעט כולם מהאחווה הטריפוליטנית). לכן חייבים להשמיע קול, לנער היטב את משה כחלון, לערב את מבקר המדינה ומשטרת ישראל בחקירת כל השחיתות הזו המתרחשת כעת לנגד עיננו.
  מה לעשות? חשבתם שכחלון הוא מושיע? אז טעיתם בגדול! כחלון היה מלכתחילה ״סוס טרוייני״ והמצאה זדונית של הטייקונים החמדנים.

 5. bfree.org.il/שותפים-ותורמים

  ישראל חופשית פרטי דוח מילולי לשנת המס 2014
  documents.guidestar.org.il/PDF/newfiles/desc/2014/117-99-2015-0222147.pdf

  שכר מנכל לשנת 2013

  documents.guidestar.org.il/PDF/newfiles/sal/2013/117-99-2014-0288008.pdf

 6. היית רושם כמו הבנקים על כל נייר שיוצא מהם
  טל"ח.
  הם מכוסים טוב עם זה

 7. תומר יקירי
  הזדמן לי עתה לקרוא עליך את מה שכתבת ופירטת בפירוט יתר ומתנצל -מהם מקורות ההכנסה שלך. כן, הסתקרנתי וקיבלתי תשובה של מי שמתנצל על כל אגורה. אני מאוד מעריך ומכבד את התנהגותך בתחום זה. לעיתים היא מוגזמת ונזירית. אבל אין לי ביקורת על כך. אני מקבל אותה ואני מבין אותך.
  לקחת על עצמך פרויקט מאפס, הרמת אותו ואתה מתחזק אותו זמן רב תוך העצמה ושיפור מתמיד. מקווה מאוד ומתפלל כי אותם לא-שקופים העולים בחכה שלכם ,לא ינסו להפיל אותכם ואולי גם להפליל בכל דרך שהיא. יש לי חשש מתמיד מכך.
  אני מחזק את ידיך-ידיכם במלאכת הקודש שלכם ( כן, גם לחילונים יש מלאכת קודש משלהם ואתם ממשרתיה הנאמנים ביותר!!!)
  חזק ואמץ, ידידי.
  חיזקו ואמצו כל פעילי שקוף.
  דני גז

 8. אתה לא טלית שכולה תכלת.
  קיבלת כסף ממשרד המשפטים, תפוצות, חברת אריאל. קשר לא אתי )בלשון המעטה( עם חברת קשת( הידועה לשמצה בקרב אנשי עין שביעית-שקוף. למה אתה חושב שאתה יותר עיתונאי מכל שאר התקשורת?

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d