מי שומר הסף שהכי מקלקל לנו את המדינה?

הגיע הזמן שלצד "אביר איכות השלטון" יחולק גם פרס מרתיע ל"אביר השחתת השלטון". אז החלטנו ליצור אחד

שומרי הסף אמורים להיבחר בקפידה. לכל אחד מהם יש השפעה עצומה על טוהר המידות בתחום עליו הוא מופקד. מדי יום כל אחד מהם מגיע ללשכתו לבצע פעולות לטובת הציבור, ולכאורה הכל מצויין, ואף אחד מהם לא נוטל אגורה לכיסו בניגוד לחוק. (עדכון: התוצאות למטה)

אבל כששומר סף כושל, תרומתו האישית לפגיעה במערכת או להשחתתה, עלולה להיות עצומה. בגלל השפעתו הרוחבית הוא עלול להזיק אף יותר מאלו שמפרים את החוק.

צילום מסך מתוך תחרות אביר השחתת השלטון
אז מיהו שומר הסף שמקלקל לנו את המדינה? היכנסו לאתר והצביעו. מתוך אתר "100 ימים של שקיפות"

לכן השקנו מיזם חדש: אביר השחתת השלטון. מדי שנה נאפשר לציבור לבחור בעצמו את שומר הסף שהכי קלקל את המנגנון השלטוני. התקווה היא שמיזם זה יגרום לשומרי הסף הנוכחיים והעתידיים לחשוב היטב לפני כל פעולה בידיעה שהציבור מביט, בודק ובוחן. שהציבור לא שוכח, ובניגוד לקלישאה – יש לו זיכרון ארוך. מאוד.

איך מצביעים? פשוט מאוד. נכנסים לכאן. תמצאו שלל מועמדים.

האחריות של שומרי הסף

את הרשימה הרכבתי עם סטודנטים, העיתונאי שחר גינוסר, ועמותת עוגן למען טוהר המידות והמאבק בשחיתות בראשות עו״ד חי בר-אל. התמקדנו באלו שנראה שבעקבות מעשיהם נפרצו גבולות בתחום משמעותי עליו הם מופקדים. בהתחלה חשבנו לפתוח את ההצבעה רק לחברי סיירת השקיפות, אבל בסוף הבנו שעדיף שכל הציבור ישתתף. הרי רק הקריאה על המועמדים היא שיעור אזרחות חובה.

נכון, לא קל להתמודד עם גורמי כוח חזקים, כמו טייקונים שמצויידים בסוללת עורכי דין נחושים ולוביסטים יקרים, ונבחרי ציבור שחלקם נחשדים בפלילים, ומאחוריהם כח פוליטי עצום. לעתים על שומרי הסף לפעול מול תקשורת אידאולוגית שלא רק מגמדת את החשדות, אלא גם מתגייסת להגן על יקיריה. קשה לנצח במאבקים כאלה, אבל זהו בדיוק תפקידם של שומרי הסף. זו משימתם המרכזית לכן הציבור משלם את שכרם.

פרס מפעל חיים להגברת השחיתות

לרגל השקת הפרוייקט הוספנו גם קטגוריית פרס "מפעל חיים" על תרומה לקלקול, פגיעה או השחתת המערכת, שבה שלושה מתמודדים שכבר פרשו מתפקידם. למרות פרישתם אנחנו סבורים שראוי להזכיר את פועלם, כשכל אחד מהם אחראי בתחומו, לפעולות משמעותיות ושנויות במחלוקת בלשון המעטה.

למי מהשלושה יילך פרס "מפעל חיים" על תרומתו לשחיתות?
למי מהשלושה יילך פרס "מפעל חיים" על תרומתו לשחיתות? מתוך אתר "100 ימים של שקיפות"

נציב שירות המדינה במשך 14 שנים שמואל הולנדר, היועץ המשפטי לשעבר יהודה ויינשטיין, ומנהל בכיר במשרד הפנים, ישראל שפיצר, שבמשך תקופה ארוכה טיפל במינויים ובמכרזי כח אדם בשלטון המקומי. ייתכן שבזכות קטגוריה זו ממלאי תפקידים נוספים יבינו שהזיכרון הציבורי ארוך, כשמדובר בהחלטות שהשפעתן הרוחבית רבה.

זה לא שאין על מה לפרגן, ואנו עושים זאת בדף הסרגל מדי שבוע. אבל במקביל לאות איכות השלטון, הגיע הזמן שגם הפקידים הבכירים שבדרך כלל פועלים הרחק מהזרקורים יידעו – הציבור מסתכל.

ראוי להדגיש: אף אחד מהמועמדים לא נטל אגורה לכיסו באופן שאיננו חוקי. את המערכת אפשר לקלקל ולהשחית בחינם. ובכל זאת הציבור משלם, כשכל בעלי התפקידים ברשימה נהנים משכר גבוה, וגם מכבוד ויוקרה, חלקם בסיוע דוברים ויחצ"נים הדואגים ללוות בתקשורת אוהדת כל צעד חיובי שהם נוקטים.

כבודם במקומו מונח, אין מחלוקת, והמיזם לא פוסל פעולות חיוביות שביצעו בוודאי מדי יום בהגיעם למשרד כפי שמתחייב מתפקידם. הוא נועד להאיר זוויות אחרות בהתנהלותם. בואו להשפיע – קיראו, והיכנסו להצביע!

עדכון: יש תוצאות!

עוד רשומות

תגובה אחת בנושא “מי שומר הסף שהכי מקלקל לנו את המדינה?

הוסיפו את שלכם

  1. מעריב וידיעות משתפים פעולה עם שקרנים בארון כמו זמר מרמת השרון בן 79 ושחקן

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

לגלות עוד מהאתר תומר אביטל

כדי להמשיך לקרוא ולקבל גישה לארכיון המלא יש להירשם עכשיו.

המשך לקרוא

%d